logo

Vali Çınar Ayvacık’ta

Yazdır
PDF

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar Ayvacık’a gelerek bir dizi incelemelerde bulundu.

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar Ayvacık’a Jandarma Kıdemli Albay Enver Aydın, İl Emniyet Müdürü Yılmaz Özden ve GESTAŞ Müdürü Hasan Yürükçü ile beraber Ayvacık’ta bir dizi incelemelerde bulundu. İlk olarak Ayvacık Kaymakamı Gökay Özkan’ı ziyaret eden Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ve beraberindekiler, daha sonra Ayvacık İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde incelemelerde bulundu. Vali Çınar’ı Ayvacık Emniyet Müdür Vekili Mustafa Çetin karşıladı.

Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin’e de hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Vali Çınar, Ayvacık’ta yapılması planlanan Ulaşım Limanı için Ayvacık Belediye Başkanı Şahin’den bilgi aldı.

Vali Çınar ve beraberindeki heyet, Ayvacık’ın bazı köylerini ziyaret etmek için ilçeden ayrıldı.

Vali Çınar’a ziyaretlerinde Ayvacık Kaymakamı Gökay Özkan, Ayvacık Garnizon Komutanı Binbaşı Bora Özalp, Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, ÇOMÜ Ayvacık Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doc. Dr. Selçuk Berber, İl Genel Meclis Üyeleri Turan Tumay, Ali Akıncı, Hasan Sönmez ile daire amirleri eşlik etti.

397

Kaymakam Genel Ayvacık’ta Rahvan Atçılarla Buluştu

Yazdır
PDF

Çanakkale’nin Biga Kaymakamı Fatih Genel Ayvacık Rahvan Atçılar Kulübü üyeleriyle bir araya geldi.

Ayvacık İlçesi’nde Cuma günleri rahvan atçılar derneği üyeleri Ayvacık Çamlık bölgesinde at binmek için buluşma yapıyorlar. Bu hafta Ayvacık Rahvan atçılarla Biga Kaymakamı Fatih Genel ve Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin bir araya geldi.

Rahvan Atçılarla bir araya gelen Genel yaptığı konuşmada, “At bizim kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Ben ata çocukluğumdan itibaren binerim. Özellikle rahvan atlara binmek atın sahibini yormaz ve daha uzun süre yol kat edebilir. Bu yüzden de göçebe hayatından Osmanlı’ya kadar bu atlar korunmuştur. Ayvacık’ta bu tür atçıların bulunmasından dolayı mutlu oldum” dedi.396

Ayvacık MYO Öğrencileri Fidan Dikti

Yazdır
PDF

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ayvacık Meslek Yüksek Okulu öğrencileri fidan dikti.

Ayvacık Orman İşletme Müdürlüğü ve ÇOMÜ Ayvacık Meslek Yüksek Okulu TEMA topluluğu tarafından organize edilen fidan dikme töreninde 400 çam fıstığı fidanı dikildi.

Yapılan fidan dikim törenine Ayvacık Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doc. Dr. Selçuk Berber ve Ayvacık Orman İşletme Müdürü Nurkan Yonar da katıldı.

Ayvacık Orman İşletme Müdürü Nurkan Yonar, gençlere orman sevgisini aşılamak ve ormanlara sahip çıkmak adına fidan dikimini gerçekleştirdiklerine değindi.395

21 Eylül İlkokul Öğrencileri İspanya’yı Gezdi

Yazdır
PDF

Avrupa Birliği Comenius Projesi kapsamında Ayvacık 21 Eylül İlkokul öğrencileri İspanya’da gezilerde bulundu.

Kültürlerin buluşması ve kaynaşması amacıyla Ayvacık 21 Eylül İlkokulunda okuyan 6 öğrenci İspanya’nın Madrid, Sevilla, Cacares, Extramadura ve Cordoba eyaletlerinde gezilerde bulundu. Avrupa Birliği Comenius Projesi kapsamında İspanyalı aileler öğrencilerimizi sıcak bir biçimde karşılayarak, evlerinde 4 gün boyunca ağırladı.

6 ilkokul öğrencisi İspanya’yı gezmekten dolayı büyük bir mutluluk yaşarken, Ayvacık’ta bu tür projelerde katılımların süreceği öğrenildi.394

Sahil Güvenlik, 29 Kaçağı Ölümden Kurtardı

Yazdır
PDF

Ayvacık İlçesi'nden Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmeye çalışan yabancı uyruklu 29 kaçak, bindikleri lastik botun su almaya başlaması üzerine boğulma tehlikesi atlattı. Kaçaklar, Türk Sahil Güvenlik ekiplerince son anda kurtarıldı.

Bir ihbarı değerlendiren Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı, Bozcaada'nın 20 mil güneyinde kaçaklar olduğunu belirledi. Bunun üzerine bugün saat 04.30 sıralarında bölgeye giden sahil güvenlik ekipleri, su aldığı için batmak üzere olan lastik bottaki 5'i çocuk, 6'sı kadın toplam 29 kaçağı kurtardı. Ayvacık'ın Gülpınar Köyü sahilinden Midilli Adası'na geçmeye çalıştıkları belirlenen 1'i Suriye, diğerleri Afganistan uyruklu 29 kaçak, GülpınarJandarma Karakolu'na getirildi.

Kaçaklar, işlemlerinin tamamlanmasının ardından Ayvacıktaki Yabancıları Geri Gönderme Merkezi'ne teslim edilecek.

Ayvacık ADD’den CHP’ye Uyarı

Yazdır
PDF

393Ayvacık Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Halil Kocaman, Ayvacık’ta yerel seçim değerlendirmesi sonucu CHP’nin başarısızlığına vurgu yaparak, ilçe yönetimini eleştirdi.
ADD Başkanı Halil Kocaman, “Değerli CHP İlçe Başkanı ve yöneticileri. M. Kemal Atatürk’ün kurduğu ve bizlere emanet ettiği Cumhuriyet Halk Partisi’ni maalesef ilçede iyi yönetemediğiniz ortaya çıkmıştır. Adaylık süresinde partimizden 1 aday adayı çıktı. Siz yöntem olarak başka aday aramadınız veya bulamadınız. Aday adayımız kesinleştikten sonra da adayın arkasında tam olarak durmadınız. Adayımız zayıf, olur mu, tutar mı, kazanır mı gibi söylemlerle adayımızı önce kabul edemediniz; kabullendiğinizde ise zaten seçim yarışına girilmişti. CHPli olup da adayımız zayıf diye bir başka partiye oy veriliyor. CHPli olup da CHP ve aday hakkında olumsuz sözler söyleyenler oldu. CHPliyim deyip de seçim süresince ne adayın yanında ne de çalışmalarında yer almayanlar oldu. Ufak menfaat ve çıkarlar için hatta ilçede bazı CHPliyim diyenler, “CHPliyim ama falancaya kızıyorum, kırgınım, kızgınım” gibi basit nedenlerle CHPye oy vermeyenler görüldü. Yine seçim sürecinde CHP’ye bazı grupların katıldığı söylendi. CHP’nin 1700 taban oyu var denildi. Sandık başına gönderilen görevlilerde sorun yaşandı. Sayın İlçe Başkanım, size soruyorum: CHP’nin 1700 oyu vardı, 1481 oya düşt, Ortadaki 250 oy nereye gitti? CHP hiç mi taraftar katmadınız? Grupların oyu nereye gitti? Yoksa CHP’nin gerçek oyu bu mu? Halkımıza bayanlara ve gençlere yeterince indiğinizi düşünüyor musunuz? KLendinizi başarılı buluyor musunuz? CHP 3 dönemdir neden seçim kazanamıyor? Atatürk’ün bizlere emanet ettiği CHP’yi yıpratmaya kimsenin hakkı yoktur. CHP’nin adayının görevini tam olarak yaptığına inanıyorum. Sorulara kamuoyunda cevap verip, bilgilendirin. Partide gerçek anlamda bir yenilik olsun artık. CHP Genel Merkezi ve ilçe yönetimi propagandalarına gözden geçirmek zorundalar. İnsanlar hırsızlığa, yolsuzluğa, kanunsuzluğa, alaylı konuşmalara, işsizliğe, baskılara, yasaklara ve buna benzer sözlere aldırış etmiyor. Oy vermiyorlar. Bu açıkça görülmüştür. CHP artık gerçekçi olan, korkmayan, çalışkan halkın içinde olan daha aktif olanlar gelsin. İlçe başkanı ve yönetimi olarak sizlerden acilen kamuoyuna bir açıklama yapmanızı bekliyorum. Göreve 3. Dönem gelip, Ayvacık’ta tarih yazan belediye başkanı M. Ünal Şahin’i de kutluyorum” dedi.

Başarılı Miniklerden Müdür Demir’e Ziyaret

Yazdır
PDF

Ayvacık Ümmühan Hatun Orta Okulu Küçük Kız Basketbol Takımı Ayvacık Milli Eğitim Müdürü Ali Demir’i makamında ziyaret etti.

Ayvacık Ümmühan Hatun Orta Okulu Küçük Kız Basketbol Takımı Tekirdağ’da bölge grup birinciliği elde ederek Türkiye Yarı Final Grup maçlarında Çanakkale’yi temsil etme hakkı kazanmıştı. Bu başarının ardından minikler, Milli Eğitim Müdürü’nü Ziyaret etti. Müdür Demir, öğrencileri tek tek kutlayarak hediyeler takdim etti. Demir burada yaptığı konuşmada, “Ayvacık’ta bu tür spor faaliyetlerinde başarılar elde edilmesi bizi gururlandırıyor. Öğrencilerimizi kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum” dedi.

392

Ayvacık’ta Yardımseverlerden Örnek Davranış

Yazdır
PDF

Ayvacık İlçesi’nde yaşayan yardımseverler borç karşılığında cezaevine gönderilen Birhan Kaçan’ı borcunu ödeyerek özgürlüğüne kavuşturdu.

Ayvacık İlçesi Atatürkçü Düşünce Derneği ve Deveciler Kahvesi işletmecilerinin öncülük ettiği yardım kampanyası sonrasında 4 bin TL ‘yi ödemediğinden dolayı cezaevine gönderilen Birhan Kaçan’ın borcu ödenerek cezaevinden çıkarıldı.

Örnek bir davranış sergileyen Ayvacık halkı için teşekkür eden Kaçan, “4 bin TL’nin 223 gün yatarı olacağı söylendi. Biz de cezaevine gönderildik. Burada 3 hafta kaldım ve daha sonra Ayvacık halkı el birliğiyle beni özgürlüğüme kavuşturduğunu öğrendim. Buradan tüm yardımseverlere ve ilçe esnafımıza teşekkür ediyorum” dedi.391

Ayvacık’ta Orman Haftası Etkinlikleri

Yazdır
PDF

Ayvacık İlçesi’nde Dünya Orman Haftası dolayısıyla Ayvacık Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ilkokul öğrencilerine konferans verildi.

Ayvacık Orman İşletme Müdürü Yardımcısı Merih aydın tarafından ilkokul öğrencilere orman sevgisi konusunda konferans verildi. Öğrencilere ayrıca Aydın tarafından şapka ve kalem de hediye edildi.

Konferansta konuşan Ayvacık Orman İşletme Müdür Yardımcısı Merih Aydın, “Orman sevgisi küçük yaşlardan başlar. Ormanı korumak, kurmaktan daha zordur. Ormanlarımız yok olursa, hastalıklarımızın da çaresi yok olur, soluduğumuz hava yok olur, toprağımız, suyumuz, turizm ekonomimiz yok olur. Çocuklar ormanları koruması gerektiğini ailelerine de söylemeliler” dedi.390

Ayvacık’ta 35 Kaçak Yakalandı

Yazdır
PDF

Ayvacık İlçesi’nde Behramkale köyü açıklarında 2 bot içerisinde toplam 35 kaçak ve 2 organizatör şüphelisi yakalandı.

Edinilen bilgilere göre Behramkale Köyü sahilinden 2 lastik botla yasa dışı yollarla Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçiş yapmak isteyen 14’ü Eritre, 1 İran ve 20 Afganistan uyruklu 35 kaçak Küçükkuyu Sahil Güvenlik Komutanlığı’nca yakalandı. Yakalanan kaçaklar Behramkale Jandarma Komutanlığı’na teslim edildi. Ayrıca bot içerisinde bulunan 2 organizatör H.K ve K.K de yakalandı.

Kaçaklar ifadelerinin ardından Ayvacık Yabancılar Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edilirken, 2 organizatör şüphelisi de gözaltına alındı.

Paylaş

Reklam

Facebook Sayfamız

Üye Girişi

Güncel Döviz Kurları

Döviz

Ayvacık Hava Durumu

CANAKKALE