Reklam

NÜFUSUMUZ ARTTI!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2018 sonuçlarına göre Ayvacık’ın nüfusu geçen yıla göre 1432 kişi artarak 33 bin 568 oldu.

638
NÜFUSUMUZ ARTTI!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2018 sonuçlarına göre Ayvacık’ın nüfusu geçen yıla göre 1432 kişi artarak 33 bin 568 oldu.
TÜİK, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2018 Sonuçlarını açıkladı. Geçen yıl aynı sonuçlara göre 32 bin 136 kişi olan Ayvacık’ın nüfusu 1432 kişi arttı. Nüfusumuz son verilere göre 33 bin 568 oldu. Ayvacık’ın merkez ilçe nüfusu ise geçen yıla oranla 39 kişi azaldı. 2017 verilerinde 8 bin 920 olan nüfusumuz 2018 yılında 8 bin 881 oldu. Ayvacık’ın merkez hariç belde ve köylerinde ise nüfus 24 bin 687 oldu. Küçükkuyu beldesi ise geçen yıla göre 891 kişi artarak 10 bin 45 oldu.
YEREL SEÇİMLER NÜFUSUMUZU ETKİLEDİ
2019 yılında yapılacak mahalli ve idari seçimler dolayısıyla ilçe merkezimizin nüfusu etkilendi. Özellikle köylerde de evi bulunan vatandaşlarımız köy muhtarlığı seçiminden dolayı bir kısım vatandaş ikametgahlarını köylere aldırdı. Geçen yıl baz alındığında yapılan araştırmamızda özellikle Ayvacık’a yakın köylerde nüfus bir yılda aşırı bir şekilde arttığı gözlemlendi. Ayvacık merkezde yaşayan vatandaşların bir kısmı aileleri ile beraber ikametgahlarını köylere geçirdi. Bu konuda yapılan araştırmada Ayvacık’ın yakın köylerine 500’ü aşkın kişinin geçen yeni yıl öncesinde adreslerini aldırdığı belirlendi. Tartışık, Behram, Çamköy, Cemaller, Keçikaya, Yeniçam, Dibekli, Süleymanköy ve Sazlı gibi köylerde geçen yıla oranla nüfusta büyük artış meydana geldi. Bu köylere vatandaşların ikametgahlarını aldırdığı ifade edildi. Köylerde evi bulunan vatandaşların asli adreslerini ilçe merkezinden köylere aldırması ilçe nüfusunu da düşürdü.
ÇANAKKALE’NİN EN ÇOK BÜYÜYEN İLÇESİ AYVACIK OLDU
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2018 sonuçlarına göre Çanakkale’nin ilçeler bazında nüfus oranı baz alındığında en çok büyüyen ilçesi ise Ayvacık oldu. Geçen yıla göre 1432 kişi artan nüfusumuz Çanakkale’nin ilçelerine göre nüfusu en çok artan ilçe oldu. Ayvacık’ı 1014 kişi artan Gökçeada ve nüfusu 957 kişi artan Lapseki takip etti.
-Çan, Biga ve Yenice’de Nüfus Azalıyor-
Ayvacık, Bayramiç, Ezine, Gelibolu, Eceabat, Lapseki, Gökçeada, Bozcaada’da nüfus artarken Biga, Çan ve Yenice’de nüfus azaldı.
Biga’nın nüfusu geçen yıla oranla 212 kişi azalırken, onu takiben Çan’da ise nüfus geçen yıla göre 116 kişi azaldı. Yenice’de ise nüfus 106 kişi azaldığı belirlendi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2018 sonuçlarına göre bu durumda Çanakkale’nin 4. büyük ilçesi olan Ayvacık, büyümeye devam ediyor. Nüfus bazlı büyüme göz önüne alındığında Ayvacık ve Lapseki önümüzdeki yıllarda Çanakkale’nin en büyük ilçeleri olmaya yolunda ilerlemesini sürdürüyor.
KAMUDA ÇALIŞANLARIN BÜYÜK KISMI İLÇEDE İKAMET ETMİYOR
Ayvacık ilçesinde özellikle kamuda çalışan memurlar ilçe merkezine ikametgahlarını aldırmıyor. Bazı memurlar Ayvacık’ta çalışıp, Çanakkale veya Küçükkuyu’da ikamet ederken, bazı memurlar ise Ayvacık’ta oturup, başka il-ilçede ailesinin yanında ikametgahlarını gösteriyorlar. Bu durumda da ilçemiz nüfusu gerçeği tam olarak yansıtamıyor. Bu vatandaşların da ilçemizde yaşadığını belirtmesi ve köylere aldıran vatandaşların da ilçede ikametlerini göstermesi olasılığında ise ilçe merkezimizin nüfusu 10 bin civarında olacağı öngörülüyor.
SAHİL KÖYLERİNDE NÜFUS GİDEREK ARTIYOR
Ayvacık’ın Ege Denizi’ne sahili olan köylerde ise nüfus giderek artıyor. Bu durumda yapılan araştırmamızda ise geçen yıla oranla nüfusu geçen yıla oranla belirgin oranda artan köylerimizden Behramkale 29 kişi, Sazlı 30 kişi, Gülpınar 25 kişi, Koyunevi 20 kişi, Kuruoba 10 kişi, Babakale 36 kişi, Balabanlı 11 kişi, Bektaş 36 kişi ve Yeşilyurt 36 kişi arttığı belirlendi. Nüfusu azalan köylerde belirgin olarak ise Ahmetçe 18 kişi, Arıklı 19 kişi, Küçükçetmi 20 kişi, Akçin 7 kişi azaldığı belirlendi. Özellikle Küçükkuyu Beldesi’ne yakın köylerde nüfusun azalması ise dikkat çeken bir başa detay oldu. Nüfusu anormal artan köyler ise Yeniçam ve Tartışık köyü oldu. Yeniçam’da geçen yıla oranla 116 kişi Tartışık’ta da 35 kişi artış yaşandı.
AYVACIK’IN EN BÜYÜK KÖYÜ GÜLPINAR OLDU
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2018 sonuçlarına göre Ayvacık’ın en büyük köyü Gülpınar oldu. Gülpınar’ın nüfusu 1344 olurken onu sırasıyla Kösedere’de 775, Behramkale’de 707, Yukarıköy’de 650, Çamkalabak’ta 636, Tuzla’da 577, Babakale’de 532, Sazlı’da 478, Ahmetçe’de 478 ve Paşaköy’de de 455 kişinin yaşadığı belirlendi. Ayvacık’ın nüfusu en az olan köy ise  18 kişinin yaşadığı Tabaklar oldu. Onu da sırasıyla 20 kişiyle Çakmaklar, 26 kişiyle Kırca, 31 kişiyle Ahmetler, 36 kişiyle Budaklar ve 42 kişiyle de Cemaller takip etti. Geçen yıla oranla nüfusu değişmeyen köyler ise Şapköy, Çaltıköy ve Çakmaklar oldu.
 


Etiketler; #ayvacık #nüfus
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.