Reklam

AYVACIK’TA KALKINMA İÇİN BİRLİKTE HAREKET EDECEKLER

Ayvacık Esnaf ve Sanatkarlar Odası, esnaf ve sanatkarların kamu desteklerinden ve diğer proje hibelerinden faydalanması, e-ticaret gibi girişimler yapabilmesi, Ayvacık’ta ekonomik hareketliliğin gelişmesi için başlattığı AR-GE ve Stratejik Uygulamalar çalışmasının hazırlıklarına başladı.

722
AYVACIK’TA KALKINMA İÇİN BİRLİKTE HAREKET EDECEKLER

Ayvacık Esnaf ve Sanatkarlar Odası, esnaf ve sanatkarların kamu desteklerinden ve diğer proje hibelerinden faydalanması, e-ticaret gibi günümüz teknolojileri kullanan girişimler yapabilmesi, Ayvacık’ta ekonomik hareketliliğin gelişmesi için başlattığı AR-GE ve Stratejik Uygulamalar çalışmasının hazırlıklarına başladı.
Bu konuda bir çalışma yöntemi oluşturarak oda bünyesinde esnaf ve sanatkarlar ile birebir bilgilendirme yapabilecek ve gerekli teknik destekleri sağlayacak bir birim kurma hedefinde olan Ayvacık Esnaf ve Sanatkarlar Odası, bu konuda yapılmış başarılı çalışmaları, üniversiteler tarafından gerçekleştirilen araştırmaları inceleyerek kendi çalışması için bir yol haritası oluşturdu.
Ayvacık’ın kalkınması için faaliyetlerini iki yıldır sürdürmekte olan başka bir sivil toplum çalışmasında, Tarım ve Orman Bakanlığı organizasyonu ile kurulan, bütçesi kamu kaynakları ve Avrupa Birliği desteklerinden oluşan Ayvacık Assos Yerel Eylem Grubu Derneği çiftçilerin, esnafların, girişimci kadın ve gençlerin kısacası tüm kesimlerin kamu, sivil toplum ve özel sektör ortak çalışmasıyla kalkınması için Yerel Kalkınma Stratejisi hazırlık çalışmalarını tamamladı. Halkın kalkınma için beklentileri ve hedeflerini dinleyerek oluşturduğu öncelikli konu ve faaliyet başlıklarını esnaflar, çiftçiler, kamu temsilcileri gibi Ayvacık’ın ekonomisi ve yönetimi için önemli sivil toplum gruplarıyla görüş alışverişi ile geliştirilmesine çalışıyor.
Bu iki stratejik kalkınma faaliyeti Ayvacık Esnaf ve sanatkarlar odasında düzenlenen toplantıda bir araya geldi.   Ayvacık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu ile Ayvacık Assos Yerel Eylem Grubu Derneği Yerel Kalkınma Stratejisi Çalışma Grubu üyelerinin ortak gerçekleştirdiği toplantıda Ayvacık’ta esnaf ve sanatkarlar odaklı kalkınma faaliyetlerinde öncelikli konular ve gerçekleştirilecek strateji çalışmaları hakkında görüş alışverişi ve karşılıklı bilgilendirmeler yapıldı.
Ayvacık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Fehmi Arıkan toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, “İlçemizde ekonomik hareketliliğin gelişmesi üye yapımız itibariyle en çok bizim arzu edeceğimiz bir konu. Biz bunun başarılabilmesi, bununla birlikte Güney Marmara Kalkınma Ajansı, KOSGEB gibi kuruluşlar tarafından verilen destek ve hibelerin üyelerimiz ve odamız tarafından kullanılabilmesi için sürekli bir gayret içindeyiz. Günümüz teknolojileri, internetin gelişimi ürünlerin pazarlanmasında esnaf ve sanatkarlar için yeni fırsatlar ortaya çıkardı. Ayvacık’ta üretilen yöresel ürünlerin tüm ülkede büyük bir pazarı olduğunu biliyoruz. Bu pazara aracılar olmaksızın kendi ilçe ekonomimizi geliştirerek ürünlerimizi sunmayı hedefliyoruz. Bunların başarılabilmesi hem birlikte hareketi hem sürekli sistemli çalışmayı gerektiriyor. Biz de bu yönde adımlar atarak, ilçemizde aynı yönde yapılan tüm çalışmalara destek vermek istiyoruz”dedi.
Ayvacık Assos Yerel Eylem Grubu Derneği Başkanı Doğuş Şahin ise “İlçemizde kırsal kalkınma için öncü bir kuruluş olmak için kurulduk ve bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmaları sürdürürken Kaymakamlığımızın, Belediyemizin, Muhtarlıklarımızın öncelikli olmak üzere Ayvacık’ta tüm kuruluşlarımızın desteğini görüyoruz. Yerel Kalkınma Stratejisi çalışmalarımızda kullanacağımız bütçenin alınması ve verimli şekilde kullanılması için önemli bir yere sahipti ve biz bu belgeyi tamamlama aşamasına geldik. Ayvacık ilçesinde yalnızca kalkınma için hazırlanmış ilk stratejik belge olacak çalışmamızı tüm kesimlerin görüşünü alarak tamamlamaya çalışıyoruz. Bu şekilde herkesin katılımıyla Ayvacık’ın gerçek kalkınma sorunlarını tespit edip çözmeye çalışacak stratejik belgemiz, inanıyorum ki ilçemizde tüm halkımıza fayda getirecek” ifadelerini kullandı.
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.