2018 Troia Yılı İle Sürdürülebilir Turizm Çeşitliliği Hedefleniyor

2018 Troia Yılı kapsamında hazırlanan Çanakkale Aziz Paul Yürüyüşü ve Kültür Yolu Projesiyle ilgili keşif ziyaretleri yapıldı.

414
2018 Troia Yılı İle Sürdürülebilir Turizm Çeşitliliği Hedefleniyor

2018 Troia Yılı kapsamında Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı tarafından sunulan Çanakkale Onsekizmart Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Boz danışmanlığında yürütülen, Çanakkale Valiliği ortaklığında, Çanakkale Ticaret ve Sanayii Odası (ÇTSO) ve Çanakkale Turistik Otelciler Derneği (ÇATOD) tarafından desteklenen Çanakkale Aziz Paul Yürüyüş ve Kültür Yolu Projesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu Efes ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu tarafında açılan 'Gelecek Turizmde' başlıklı programdan faydalanabilmesi için yapılan başvuruda ilk 16 proje arasında seçildi. İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Sedat Arslan, ÇTSO Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Kansu, ÇTSO Meclis üyesi ve ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer eşlik etti. Heyet sırasıyla proje rotasında bulunan Assos, Gülpınar, Apollon Sminteon ve Alexandra Troas'ta incelemlerde bulundur. Daha sonra Çanakkale Vali Yardımcısı Turan Yılmaz'ı ziyaret etti
Konuya ilişkin yapılan bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi; “Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu Efes ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu tarafında açılan 'Gelecek Turizmde' başlıklı proje çağırısı kapsamında hazırlanan Çanakkale Aziz Paul Yürüyüş ve Kültür Yolu projesi ile Çanakkale ili sınırlarında çok önemli alternatif bir turizm kalkınması hedeflenmektedir. Kültür rotaları ve yürüyüş yollarına dünya genelinde çok yoğun artan bir ilgi bulunmaktadır. Türkiye Turizminin önemli lokomotiflerinden biri olan Lykya yolu bunun en güzel örneklerinden biridir. Çanakkale Aziz Paul Yürüyüş ve Kültür Yolu ile birlikte Alexandria Troas'tan Assos'a olağanüstü bir tarih ve kültür yolculuğu sunulmaktadır. Bu kapsamda özellikle İncil'de yer alan Aziz Paul'un yolculuğu konu alınarak inanç ve kültür turizmi açısından uluslararası ölçekte çok büyük bir etki yaratılması hedeflenmektedir.”
PROJE ÖZETİ
Proje, Aziz Paul’un 3. Yolculuğu sırasında gemiden indiği Dalyan’dan (Alexandria Troas) başlamakta, Apollon Smintheion’dan geçerek Assos’a uzanmaktadır. Yürüyüş ve bisiklete uygun güzergah 60 km. civarındadır. Güzergah, bölgenin tarihi ve doğal özellikleri ile zorluk derecesine göre oluşturulacaktır. Hedef kitle, Aziz Paul’un ayak izlerini takip ederek, İncil’de bahsi geçen yerleri ziyaret etmek isteyen turistler ile doğal, tarihi, kültürel zenginlikleri deneyimlemek isteyen, yürüyüş ve bisiklet tutkunu yerli ve yabancı turistlerdir. Proje ile, bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına, tarihi, kültürel ve doğal değerlerin korunmasına ve geliştirilmesine katkı sağlanacaktır.
PROJE YERİ
Çanakkale Aziz Paul Yolu, Dalyan köyü antik limandan başlayarak– Tavaklı – Babadere - Kösedere – Tuzla – Gülpınar – Kocaköy – Bademli – Koyunevi – Balabanlı – Bektaş – Kuruoba – Korubaşı – Behramkale köyleri güzergahını takip ederek Assos antik limanda sona ermektedir. Yürüyüş ve bisiklete uygun güzergah 60 km. civarındadır. Güzergah üzerinde kazı çalışmaları devam eden Alexandria Troas - Apollo Smintheion – Assos gibi antik kentler ile kazı yapılmayı bekleyen Kolonai, Neandreia ve Polymedion gibi antik kentler ile Roma döneminden kalma yol, köprü, su kuyuları gibi tarihi eserler bulunmaktadır. Proje Çanakkale’nin Ezine ve Ayvacık ilçeleri sınırları içerisinde kırsal kesimde yer almaktadır.
 


Etiketler; #Troia Yılı
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.