Tarihi alanda yapılması planlanan çalışmalar değerlendirildi

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihî Alan Başkanlığının 2017 yılı I. Koordinasyon Kurulu Toplantısı Kültür ve Turizm Bakanlığında gerçekleştirildi.

728
Tarihi alanda yapılması planlanan çalışmalar değerlendirildi

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un Başkanlığını yaptığı toplantıda Tarihî Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Ruhu’nun gelecek kuşaklara aktarılması ve Tarihî Alan’ın ihyası için yapılan ve planlanan çalışmaları Koordinasyon Kurulu’na aktardı. Tarihî Alan’da, çocukların ve gençlerin ağırlanması için Milli Eğitim Bakanlığının, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Alan Başkanlığı ile işbirliğinin artarak devam ettirilmesi gerektiğine yer verildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığının Tarihî Alan’da yürüttüğü orman alanlarının bakımı ve yangınla mücadele çalışmaları konularında, başkanlıkla işbirliğinin devam ettirileceği belirtildi. Tarihî Alan’da ziyaretçi sayısının belirli dönemlerde aşırı yoğun olması nedeniyle uygulanması planlanan Ziyaretçi Randevu Sistemi’nin pilot uygulamasının öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı ve belediyelerin düzenlediği gezi programlarında uygulanması değerlendirildi. Kurul üyeleri her konuda işbirliğine hazır olduklarını, milli birlik ve beraberliğin sembolü olan Çanakkale Tarihî Alanı’nın ihtiyaç duyduğu her hususunun ivedilikle karşılanması gerektiği noktasında görüş birliği içerisinde olduklarını vurgulayarak, bu konularda yapılacak tüm çalışmaların başkanlıkla koordineli bir şekilde yürütüleceğini belirttiler. Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş tarafından Alan Başkanlığı modelinin başarıya ulaşması halinde Kapadokya gibi noktalarda da uygulanacağı belirtildi.
Toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Aysel Kandemir, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Vekili Mehmet Göktan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akif Özkaldı, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Avşar, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Özekinci, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahmut Kocameşe, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale İl Genel Meclisi Başkanı Ömer Şahin ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir katıldı.
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.