83 Üreticiye 194 Adet Feromon Tuzağı Dağıtıldı

Tamamlandığında dünyanın en büyük asma köprüsü olmanın yanı sıra Çanakkale’ye büyük katma değer sağlaması beklenen  1915 Çanakkale köprüsünin yapımı devam ediyor

2454
83 Üreticiye 194 Adet Feromon Tuzağı Dağıtıldı

Tamamlandığında dünyanın en büyük asma köprüsü olmanın yanı sıra Çanakkale’ye büyük katma değer sağlaması beklenen  1915 Çanakkale köprüsünin yapımı devam ediyor. Bir yandan inşaat devam ederken diğer yandan da sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriliyor.  Bu kapsamda  Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Karayolları Genel Müdürlüğü ortaklığında 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi Toplum Düzeyinde Destek Programı gerçekleştirildi.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Karayolları Genel Müdürlüğü ortaklığında "1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi Toplum Düzeyinde Destek Programı" kapsamında, Gelibolu İlçesine bağlı Bayırköy, Cevizli ve Sütlüce köylerinde Domates Güvesi konusunda eğitimler düzenlenerek, 83 üreticiye 194 adet Feromon Tuzağı dağıtımı yapıldı.  Toplantıya Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel, Gelibolu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Özgür Zeybek, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Teknik Personeli, SRKL Kalkınma Proje Danışmanlık Teknik Personeli, Muhtarlar ve çok sayıda üretici katıldı.
Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel konuşmasında; " ‘1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi’  kapsamında köprü yolunun geçtiği köylerde sizlere destek olmak istiyoruz. Bu kapsamda bir anket çalışması yürütüldü. Anket çalışması sonucunda Domates Güvesi ile ilgili sıkıntılar olduğu tespit edildi. Bunun üzerine daha önce yürüttüğümüz ve sonucunu gördüğümüz bir yöntem var. Öncelikle mücadelede toplu hareket edilmesi, hasattan önce ve sonra gerekli temizlik çalışmasının yapılması ve son olarak da size dağıtacağımız tuzakların düzenli kullanılması gerekiyor." dedi.
Yapılan konuşmaların ardından  Ziraat Mühendisi Müjdat lale ve Papatya Tiftikçi Domates Güvesi ve Domates Güvesi Mücadelesi konusunda katılanlara sunum yaptı. Sunumda domates güvesi ile ilgili çiftçilere detaylı bilgiler verildi.    Eğitiminden sonra 83 üreticiye 194 adet Feromon Tuzağı dağıtımı yapıldı.  Feromon Tuzağı dağıtılarak Domates tarlasında teknik inceleme yapılmasının ardından toplantı sona erdi.
 
Adem Y. Bağ
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.