Yapılan son zamlarla birlikte özellikle enerji yoğun sektörler başta olmak üzere sanayicilerin rekabet avantajlarını kaybetme riski ile karşı karşıya olduklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi ile daha da artan enerji fiyatları, enerji ihtiyacının neredeyse tamamını ithalatla karşılayan Ülkemiz için birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Doğalgazdaki fiyat artışları sanayiciyi, ihracatçıyı zorluyor. 2021 başından bu yana sanayide kullanılan doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki yükseliş çok ciddi maliyet artışlarına yol açtı. Bu maliyet artışının piyasalara yansımaması mümkün değil. Sanayinin tükettiği doğalgazın fiyatı 2021 başından bu yana % 568, elektriğin ise % 323 arttı. Enerji fiyatlarındaki küresel artışı söz konusu dönemde TL'de yaşanan değer kaybı da tetikledi.

“İÇ PİYASADA DA SANAYİCİNİN KAR MARJLARINDA CİDDİ DÜŞÜŞ VAR”
Gerek üretici, gerek tacir ve gerekse esnaflarımız ile sürekli görüşüyorum. Meclis Üyemiz ve aynı zamanda İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Başkan Vekili Ferdi Erdoğan, doğalgaz ve elektrik fiyatlarına yapılan zamların rekabet ettiğimiz ülkelerin ortalamasının çok üstünde bir maliyete ulaştığını, destekleyici yönde düzenlemeler ve teşvikler olmazsa kapasite kullanım oranlarında önümüzdeki dönemlerde ciddi düşüşler yaşanacağını belirtiyor. İç piyasada da sanayicinin kar marjlarında ciddi düşüş var. Sanayicimiz vadeli satış, doğalgazda KDV indirimi, finansman maliyetlerinin desteklenmesi, işletme sermayesi desteği gibi çözümler ile kısa süreli bir nefes aldırılmasını bekliyor.

“ÇARPAN ETKİSİ ÇOK FAZLA”
Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı ve üyemiz Adnan Aslan ise, sadece Nisan ayında gelen zamla çelik sektörünün ton başına doğalgaz maliyetinin 35-40 dolar arttığını; elektrik zammı da eklediğinde maliyet artışının ton başına 50 dolara ulaştığını, bu zamların peyderpey yapıldığında etkisinin bu kadar kötü olmayacağını ancak birden bu kadar yüksek oranda artırılınca öngörülmeyen durumlarla karşılaştıklarını ifade ediyor. İç piyasada satış yapan üyelerimiz de maliyet artışı ile birlikte ürün tedariğinde de zorluk yaşıyor. Kapasite kullanım oranlarında düşüş olması halinde tedarik daha da zorlaşacaktır. Enerji yoğun sektörde üretim yapan çimento, çelik, inşaat malzemeleri gibi sektörlerin maliyetlerindeki bu öngörülmeyen artışlar, inşaat sektörünün pek çok alt kolu da beslediği için hepsine yansıyor. Çarpan etkisi çok fazla. Üretici,  tacir ve tüccar, hizmet sektörü, küçük esnaf işletmeleri ve  tüketiciye kadar her kesimi olumsuz etkileyen enerji maliyetlerine karşı,  dışa bağımlılığımızı azaltacak alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelme, verimli kullanım için gerekli tedbirlerin alınması bizlerin üretecekleri çözümlerdir. Devletimizin de gereken desteklerle bu çözüm sürecini kolaylaştırması beklenmektedir.”
 


Kaynak: Haber Merkezi