Sahil Güvenlik Batı Marmara Grup Komutanlığının Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı ile koordineli olarak yürüttüğü göçmen kaçakçılığı ile mücadele çalışmaları kapsamında, TCSG-66 Bot tarafından Bozcaada kuzeybatısında icra edilen Sahil Güvenlik görevi sırasında; şüphe üzerine bir balıkçı teknesi durdurularak yapılan kontrolde düzensiz göçmen yüklü olduğu tespit edildi.
 
Düzensiz göçmen sayısının çok fazla olması ve bu durumun can emniyetini tehlikeye düşürmesi nedeniyle, düzensiz göçmenlerin bir bölümü emniyetli bir şekilde TCSG-66 Bot üzerine alındı. Balıkçı teknesinde emniyetli şekilde taşınabilecek sayıda göçmen bırakıldıktan sonra en yakın limana intikal esnasında balıkçı teknesi arıza yapınca, TCSG-66 Bot tarafından yedeklenerek Akçansa Limanı’na emniyetli şekilde intikali sağlandı. Burada yapılan detaylı kontrollerde Afganistan, Bangladeş, Eritre, Pakistan, Somali, Suriye, İran ve Yemen uyruklu 205 erkek, 13 kadın ve 9 çocuk olmak üzere toplam 227 düzensiz göçmen ile 2 Lübnan uyruklu organizatör tespit edildi.
 
Düzensiz göçmenler ile organizatörlerin işlemleri Geyikli Jandarma Karakol Komutanlığı tarafından yürütülürken, düzensiz göçmenler Ayvacık Geri Gönderme Merkezine teslim edildi. 2 organizatör çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı, balıkçı teknesi ise müsadere edilerek yedi emine teslim edildi.
 
Ayrıca 25 Temmuz 2022 tarihinde saat: 05:17 sularında yardım talebinde bulunulması nedeniyle başlatılan arama kurtarma görevi kapsamında, Eceabat İlçesi Küçükkemikli Burnu açıklarında motoru arıza yapmış bir lastik bot içinde 3 erkek, 2 kadın ve 5 çocuk olmak üzere Afganistan uyruklu toplam 10 düzensiz göçmen kurtarılarak, düzensiz göçmenlere ait işlemler Eceabat İlçe Jandarma Komutanlığınca gerçekleştirildi.
 
Sahil Güvenlik Batı Marmara Grup Komutanlığı bağlısı unsurlar tarafından, her türlü yasa dışı faaliyetle mücadeleye 24 saat esasına göre devam edilmekte olup, denetimler aralıksız olarak sürdürüleceği bildirildi.