Ankara’daki çalıştay, Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan başkanlığında, TBMM Anayasa Komisyonu Üyeleri Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ile Ankara Milletvekili Murat Emir tarafından oluşan bir heyet tarafından düzenlenecek. CHP’nin anayasa vizyonunu, parlamenter sistem ve başkanlık sistemi ismiyle otoriterleşmeye bakışını ele alacak çalıştay, 3 oturumdan oluşacak.
 
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun açış konuşmalarıyla başlayacak çalıştayda ilk oturum Bülent Tezcan oturum başkanlığında “Anayasa Vizyonu” başlığını taşımakta. Nasıl bir anayasa ve anayasa yapım koşullarının konuşulacağı ilk oturumda Prof. Dr. Bertil Emrah Öder, Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve Dr. Demirhan Burak Çelik konuşmacı olacaklar. İkinci oturumun başkanlığı, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek tarafından gerçekleştirilecek. “Parlamenter Demokrasi” başlıklı oturumda; Türkiye’de parlamenter sitemin geleceği, Türkiye’de parlamenter sistemin uygulamasının değerlendirilmesi ve güçlü bir parlamenter sistem için yapılması gerekenler ele alınacak. İkinci oturumun konukları ise Prof. Dr. Erdoğan Teziç, Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu ve Prof. Dr. Selin Esen olacak. Üçüncü ve son oturumda ise Ankara Milletvekili Murat Emir oturum başkanlığı yapacak ve “Otoriter Sistem Arayışları” konusu; başkanlık ambalajında tek adam rejimi dayatması ve demokrasi-hükümet sistemi ilişkisi ayrıntılarında ele alınacak. Bu oturumda ise Prof. Dr. Korkut Kanadoğlu, Doç. Dr. Şule Özsoy Boyunsuz ve Doç. Dr. Ekrem Ali Akartürk söz alacaklar. Çalıştayın, soru cevapların arından sona erecek.
 
TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi de olan CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, çalıştayı şu sözlerle değerlendirdi: “Kamuoyunda anayasa ve başkanlık ambalajında dayatılmaya çalışılan tek adamlık sistemi konularında ne düşündüğümüzü defalarca kez dile getirdik. Doğruları ve yanlışları enine boyuna değerlendirdik. Her biri anayasa ve hükümet sistemleri üzerine çok önemli çalışmalara imza atmış, Türkiye ve dünya çapında öğretim elemanlarımızla birlikte ayrıntıları değerlendireceğiz. Bizim buradaki amacımız, konunun uzmanlarına danışmak, onların bilgi birikimlerinden yararlanmaktır. Umarım, benim de düzenleyicisi ve oturumlarından birinin başkanı olduğum çalıştayımız hem ülkemize hem de partimize yararlı olur.”
 
 


Kaynak: Haber Merkezi