Kepez Belediye Başkanı Dr.Ömer Faruk Mutan aylık basın toplantısında basın mensupları ile bir araya geldi. Toplantıda gündemin büyük bölümünü geçen ay da olduğu gibi Radar tepesi eteklerinde yükselen yeni Çanakkale Devlet Hastanesi yolu oldu. Yapılacak hastanenin bölge hastanesi olacağını ve tüm Çanakkale halkına hizmet edeceğinin altını çizen Mutan, “İl Özel İdare’nin bütçesinden bu yol yapılabilir. Milletvekillerine sesleniyorum, araya girin. Süreç hızlansın. Yolumuzu istiyoruz. İlla 18 Mart’ta açacaksınız, pamuk eller cebe. Bizde para yok, gecikir. Hastane yapımı devam ediyor, daha iyi bir konforu yakalayacaksak, inatla söylüyorum. Hayrına, Kepez halkına değil, bütün Çanakkale halkına dönük bu hizmet ile ilgili katkı sunun” dedi.
Mutan, Kepez’de yapımı devam eden modüler, 700 yataklı Bölge Devlet Hastanesi’nin acilen yola ihtiyacı olduğunu belirtti. Mutan, “Ben bu konuyu Huzurevi’nde olduğu gibi inatla dillendireceğim. Orada da gecikerek tamamlanan bir huzurevi vardı, ama oldu. Hastane yolunun da gecikmeden yapılması noktasında ben ilin siyasi büyüklerinden, mevcut hükümetin vekillerinden yardım talebinde bulunuyorum” şeklinde konuştu.
“FİRMA HAYIR YAPSIN”
Konuyu AK Parti Milletvekili Ayhan Gider ile de görüştüğünü kaydeden Mutan, “Bülent Turan’ı aradığımda yurtdışındaydı herhalde, basın yolu ile bilgisi olduğunu düşünüyorum. Çanakkale’de bu duble yolları yapan Kalyon İnşaat var. İnatla Vali Bey’e de durumu izah ettim, bir hayır yapsınlar dedim. Geçtiğimiz ay düzenlediğim basın toplantısında da dile getirdim. Kalyon İnşaat olarak bir hayır yaptılar. Daha önce onlar tarafından yapılan bir orman alanı vardı, fidanların hepsinin kuruduğunu söyledim. Allah’tan toplantı bir işe yaradı ki, baktım kuruyan fidanları yeniden dikmişler. En azından bir katkı sundular. Ama Kalyon İnşaat bu ilden kazandığının fitresini, zekatını bir şekilde yol yaparak, bağış yaparak ödemelidir diye düşünüyorum” dedi.
“ İL ÖZEL İDARE BÜTÇESİ KÖY BÜTÇESİ DEĞİLDİR”     
Yol yapımı konusunda İl Özel İdaresi ile de görüştüğünü ifade eden Mutan, “Yazı yazdım. Kalyon İnşaat üzerinden bir yaptırım uygulanabilir diye düşündüm. Benim param yok, belediyenin parası yok. Bu yolu önümüzdeki seneye ancak ihale edebilirim. Net konuşuyorum. Olmazsa İller Bankası’ndan kaynak bulacağım. Bunu öne çekmenin bir yolu var mı? Bence var. Ben bir akıl yürüttüm ve sizlerle paylaşmak istiyorum. İl Özel İdaresi’ne yazdım. İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’ne dedim ki, “İl Genel Meclisi üyelerini seçiyorsak, bir irade beyan ederek, sandığa giderek onları seçiyorsak, oluşacak İl Özel İdaresi bütçesinden harcanması noktasından ben onlara aklımı teslim ediyorum. İl Özel İdaresi Meclis üyelerini ben seçiyorsam, o bütçedeki paranın kullanımını denetlemeye hakkım var. İl Özel İdare’nin parayı nereye harcadığını açıklamaya zorunluluğu var. İl Özel İdare bütçesi köy bütçesi değildir. Şu anda Kepez’de de bir ilkokul yapmaktalar. Maalesef orda da müteahhit ile ilgili sorunlar çıktı. Orası da İl Özel İdaresi bütçesinden yapılıyor. O zaman neden yol da yapılmasın?” dedi.
BENİM PARAM YOK
Yolun yapımı için İl Özel İdaresi’nin devreye girmesini isteyen Mutan, “Yapılmayacaksa biz neden oy kullanıyoruz? Oy kullanıyorsak da, o zaman o bütçeden harcanacak para konusunda bizim de taleplerimiz olması normal. Talimat verilse bu iş olur. Benim param yok. Verin para, yapalım yolu. Buradan vekillere sesleniyorum, araya girin. Kaynak bulun, ihale edelim ve yapalım” şeklinde konuştu.
Alanda alt yapı çalışmalarının sürdüğünü ve gecikmenin sebeplerinden birinin de bu olduğunu söyleyen Mutan, “Hastane’nin kanalizasyonunun cazibeli bir bağlanışı mı olacak? Ya da bir aktarma istasyonu girsin de öyle olsun mu konusunda yaklaşık 2-3 aydır hastane müteahhitti ben bunları sallayayım ve gideyim şeklinde bir akılla geldi. Biraz ondan gecikti. Yazışmalar sürdü, en son İller Bankası noktayı koydu ve istasyon yapacaksınız ve oradan vereceksiniz dedi. Zaten İller Bankası yaptı ihaleyi” dedi.
“AMACIMIZ ÇABUK YAPILMASI”
“İlla 18 Mart’ta açacaksınız, pamuk eller cebe” diyen Mutan, “Bizde para yok, gecikir, gecikir. Hastane yapımı devam ediyor, daha iyi bir konforu yakalayacaksak, inatla söylüyorum. Hayrına Kepez Halkına değil, bütün Çanakkale halkına dönük bu hizmet ile ilgili katkı sunun” dedi. Konu ile ilgili netice alana kadar on günde bir dillendireceği de kaydeden Mutan, “Amacımız çabuk yapılması” dedi.
“BİNA YAPIYORSAN, YOL DA YAP”
İl Özel İdare’nin okul yaptığını, hatta Eceabat’a yurt yaptığını söyleyen Mutan, “Bizim de yolumuzu yapsınlar. İlin yolu bu. Eceabat’ta yapılan yurtta Çanakkaleli çocuklar mı kalacak, dışarıda gelen misafirler kalacak. Bina yapıyorsan, yol da yap. İl Özel İdaresi 10 yıl önce Çanakkale Lapseki yoluna para aktarmış. Net ifade ediyorum. Bunu İl Genel Meclisi üyesi arkadaşlarımdan öğrendim. Karayollarına dahi para aktarabiliyor” dedi. Olumsuz cevap alması durumunda seneye ihale edeceğini de belirten Mutan, “Acelesi olanlar düşünsün. Yardımcı olsunlar bize” dedi. 
 
 


Kaynak: Haber Merkezi