AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan, Bozcaada ve Gökçeada’daki koy ihalelerinin iptal edilmesinin ardından, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Turan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Bozcaada ve Gökçeada ilçeleri sahillerinde beton yapılaşmaya izin verilmeyeceğini söyledi.
 
Gökçeada’nın ve Bozcada’nın ayrı güzellikleri bünyelerinde barındıran çok nadide yerleşim birimleri olduğunu ifade eden Turan, iki adanın da her yaz nüfusunun kış nüfusuna kat be kat arttığı, çok fazla turistin geldiği, güzel hatıraların keyifli zamanların geçirildiği yerler olduğuna işaret ederek sözlerine şöyle devam etti:“ Son dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, uygun olarak Türkiye’nin sit alanlarını yereldeki yanlışlar yapılmasın, oranın köylüsü, muhtarı, ilçesi, belediyesi oraya yanlış betonlaşma yapmasın diye bir karar aldı ve bu tarz koyların olduğu yerlerde merkezi hükümetle ihale yapalım dedi. Bizde bunun Gökçeada ve Bozcaada açısından bakanlığın takdiri açısından doğru olabileceğini düşündük. Ancak gelinen noktada oranın teşkilatları, başkanları, muhtarları farklı partilerden de olsa belediye başkanları bir araya geldik bunu bir daha değerlendirdik”
 
Adalara çivi dahi çakılmaması daha şık olacak
Çanakkale'nin adalarının sit alanları dışında değerlendirilmesi gerektiğini, oralara ne merkezi hükümetin nede yerel unsurların bir çivi dahi çakmamasının daha şık olacağını belirten Turan:“ Bunu bakanlığımızla paylaştık, bakanlığımızın ilgili müdürleri konuyu değerlendirdiler. Yereldeki belediye ve muhtarların o koylara hiçbir çivi çakmaması kaydıyla ihalenin iptaline karar verdiler. Bu bizim Gökçeada ve Bozcada da ki vatandaşlarımızı çok büyük sevince boğdu, rahatlattı. Aslın bakanlığımızın projesinde çok büyük beton falan yoktu. Konu şezlong şemsiye ve küçük bir büfeydi. Ancak bunu da biz istemedik. Dedik ki şu dönemde en azından insanlarımız amatör, şezlongsuz bir ortamda denize girsinler oranın güzelliğini değerlendirsin istedik. Biz Bozcaada ve Gökçeada’nın sesine kulak verdik. Oradaki görüşmelerimiz neticesinde bakanlığımızın takdiriyle oradaki görüşmeleri iptal etmiş olduk. Zaten bakanlığımızın projesinde büyük bir betonlaşma asla yoktu, büyük bir parayı devlete kazandıracak imkanı yoktu. Sadece yerelde yanlış yapılmasın diye bir tedbir amacıyla yapılan bir projeydi. Ancak bu tedbiri başkanlarla toplantı yaparak, ihale yapmayacaklarına, oralarda yatırım yapmayacaklarına, beton yapmayacaklarına dair fiilen ve resmen bir söz alarak ihale iptal edilmiş oldu”
 
Adalarla ilgili herhangi bir ihale süreci olmayacak
Bozcaada ve Gökçeada’da her hangi bir ihale süreci olmayacağını kaydeden Turan:“ Halkımız geçen sene nasıl denize girmişse bu sene aynı şekilde denize girmeye koylardan istifade etmeye devam edecekler. Biz halkımızla beraber karar almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Ancak bazı sosyal medya adreslerinde özellikle Bozcada’ da sanki büyük bir rant var, büyük bir betonlaşma varmış gibi bir kirli kampanya olmasını doğru bulmuyorum. Başından beri yapılan hangi karar orada betonlaşmayı engeller kararıdır. Yani merkezi hükümette orada ihale yapsaydı yereldekilerde bu iş bırakılsaydı betonlaşma değil oradaki denize giren insanların daha rahat ortamda şezlongda, şemsiyeyle, büfelerle daha rahat ve daha saygın bir ortamda oradan istifade etmesini sağlamak için yapılan bir çalışmaydı. O yüzden koparılan bu büyük fırtınanın gereksiz olduğunu düşünüyorum. Bu işlerin konuşarak, belgelenerek daha rahat çözülebileceğine inanıyorum. Kavga ederek, hakaret ederek değil, dinleyerek anlayarak bu işlerin çözümü olur diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.
 


Kaynak: Haber Merkezi