Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ÇARO) Troya 2018 yılının sürdürülebilirliği ile bölgemizin ve ülkemizin tanıtımına katkı sağlayacak çalışmalardan biri olan Avrupa Konseyi Kültür Rotaları 2020/2021 döneminde sunulan ‘Aeneas Kültür Rotası’ dosyası, Lüksemburg’daki Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Enstitüsü ve EPA’nın İcra Sekreterliği tarafından Proje Ön Kabul yazısı alındı.
 
34 ülkenin temsilcilerinden oluşan Avrupa Konseyi’nin EPA Genel Kurulu’nda gerçekleşecek olan projenin nihai değerlendirmesine katılmak üzere Nisan 2021 tarihinde Aeneas Kültür Rotası’nın sunumunu yapmak üzere Lüksemburg’a davet edildi. Lüksemburg’daki nihai proje sunumu öncesi projenin resmi paydaşı olarak Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası davetiyle Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Müşterioğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Yavuz eşliğinde Avrupa Konseyi Avrupa Kültür Rotaları Enstitüsü Uzmanı Troya Müzesi ile Troya Antik Kenti ve Antandros u ziyaret etme fırsatı yakalayarak bir dizi görüşme gerçekleştirdi.
 
Türkiye’nin yanı sıra İtalya, Arnavutluk, Yunanistan ve Tunus’dan paydaşların olduğu çalışmada, ÇARO resmi olarak dahil olunmuştu. Bu kapsamda Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ÇARO) Başkanı Cihan Müşterioğlu “Troya 2018 yılının sürdürülebilirliği açısından son derece önemli gördüğümüz uluslararası bir proje olması ve Akdeniz’in İlk ve Tek Kültürel-Arkeolojik Rotası olması bakımından fark yaratan projenin uluslararası turizm ayağındaki çalışmalarda ülkemizin temsilini ve uluslararası ağın koordinasyonunu üstlenmiş konumdayız” dedi.
 
Avrupa Konseyi’nin EPA Genel Kurulu’nda gerçekleşecek olan projenin nihai değerlendirmesine katılmak üzere Nisan 2021 tarihinde Aeneas Kültür Rotası’nın sunumunu yapmak üzere Lüksemburg’a davet edildi. Aeneas Deniz Kültür Rotası projesindeki yurtdışı paydaşlarının  bazıları şu şekilde: Colosseum Arkeolojik Parkı, Campi Flegrei Arkeolojik Parkı, Napoli Üniversitesi, La Sapienza Üniversitesi, Roma 3 Üniversitesi, Gaeta, Pozzuoli, Cerveteri, Centola, Palinuro, Benevento, Kartaca, Mikonos Belediyeleri, Roma Metropolitan, Sicilya, Viterbo, Güney Etruria Bölgeleri, Lavinium Vakfı, Brindisi Ticaret Odası.


Kaynak: Haber Merkezi