İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden sonra İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi de, karar özetlerinin resmi ilan yayınlama hakkı bulunan İstanbul merkezli gazetelerde duyurulmasına ilişkin teklifi oybirliği ile kabul etti. Pandemi ve ardından baskı maliyetlerine gelen zamlarla zor durumda kalan yerel gazetelere verilen bu önemli desteğin Çanakkale’deki belediyelere de örnek olması bekleniyor.
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısı Beşinci Birleşimi Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirildi. Ağırlıklı olarak bütçe görüşmelerinin gerçekleştirileceği toplantının başında, Hukuk Komisyonu ve Plan-Bütçe Komisyonunun Meclis karar özetlerinin kamuoyuna duyurulmasına ilişkin rapor ele alınarak oylamaya sunuldu.
 
Komisyon görüşünde, 5393 Sayılı Belediye Kanununun 14’üncü maddesine göre belediye hizmetlerinin, vatandaşlara en yakın yerlerde ve en uygun yöntemlerle sunulmasının belediyenin görevleri arasında olduğuna dikkat çekilerek, aynı Kanunun 23’üncü maddesinin de kesinleşen meclis kararlarının yedi gün içinde halka duyurulması hükmünü taşıdığı belirtildi. Komisyon raporunda, bu gerekçeler ile İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi karar özetlerinin resmi ilan yayınlama hakkı bulunan İstanbul merkezli yaygın, bölgesel ve yerel gazetelerde duyurulmasının uygun görüldüğü kaydedildi.
 
Eylül Ayı Olağan Toplantısında AK Parti ve MHP gruplarının teklifi ile meclis gündemine alınan ve iki komisyonun olumlu görüşü doğrultusunda oylamaya sunulan öneri tüm partilerin desteği ile kabul edildi.
Bu karar ile bir taraftan özellikle pandemi döneminde zor günler geçiren yazılı basının nefes alması sağlanırken diğer taraftan da Meclis kararlarının şeffaf şekilde halka duyurulması öngörülüyor.
 
ÇANAKKALE’YE ÖRNEK OLSUN
Örnek teşkil eden bu önemli kararı ilk olarak İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi almıştı. 2019 yılında İzmir’de alınan bu kararın ardından kısa süre önce İBB Meclisi’de benzer yönde karar aldı. Bu kararlarla bu illerde yayın yapan yerel gazeteler rahat nefes alırken, benzer kararın Çanakkale’deki belediyelerin de alınması bekleniyor. Başta Çanakkale Belediyesi olmak üzere tüm ilçe belediyelerin de bu yönde karar alınması, il genelinde yayın yapan ve maddi açıdan zor durumda kalan yerel gazetelere önemli bir destek olacak. Belediye meclislerinin bu yönde karar alması için önümüzdeki günlerde görüşmelerin yapılacağı öğrenildi.
 
Haber Merkezi