Çanakkale’de kent yaşamını olumsuz etkileyebilecek, yağan yağmur ve kar sularının erimesi ile taşkın olma ihtimaline karşı Vali İlhami Aktaş başkanlığında ‘Taşkınlara Karşı Kriz Merkezi’ oluşturuldu.

AFAD Acil Yönetim Merkezinde kurulan kriz masasına; Vali İlhami Aktaş, Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Handan Serap Özyayla Kenar, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Tahsin Saruhan, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Celil Sezgin, AFAD Müdürü İbrahim Tarı, DSİ 252. Şube Müdürü Murat Lütfü Güldoğan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Bekir Çelen, Karayolları 142. Şube Şefi Orhan Yıldız, Meteoroloji Müdürü Erol Öztabak, Çanakkale Kızılay Şube Başkanı Ergin Sezen ile ilgili birim amirleri katıldı.

İl genelinde oluşabilecek, yağan yağmur ve kar sularının erimesi ile taşkın olma ihtimaline karşı yapılacak olan çalışmalarda alınacak tedbirler ve ilgili kurumlar arasındaki koordinasyonun görüşüldüğü kriz masasında; yerleşim yerlerinde ve yerleşim yerleri dışında alınacak trafik tedbirleri, görevli personel ve ekip araçları konuşularak değerlendirildi. Aşırı yağışlardan dolayı oluşması muhtemel olumsuzlukları en kısa sürede müdahale edebilmek adına afet ve acil durum müdürlüğünde ilgili kurum müdürlükleri ile kriz masasını oluşturduklarını ifade eden Vali İlhami Aktaş, herhangi bir olumsuzluk yaşamamak için kurumlarımız tarafında tüm tedbirlerin alındığını belirtti. Oluşabilecek taşkın ihtimaline karşı tüm kurumların teyakkuz halinde olduğunu vurgulayan Vali İlhami Aktaş, “Vatandaşlarımızın oluşabilecek su taşkınlarına karşı tedbirli olmaları, özellikle dere kenarlarından uzak durmalarını ve riskli bölgelerden güvenli bölgelere geçmelerini önemle rica ediyoruz” dedi.