Meteoroloji yurdumuzun güneybatısında fırtına beklendiğini duyurarak, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı uyardı. Çanakkale için sarı kodlu uyarı yapıldı.

Meteorolojiden yapılan açıklamada, “Yarın(07.04.2022) öğle saatlerinden itibaren Marmara’nın güneyinde(Çanakkale’nin güneyi, Balıkesir’in güneyi, Bursa’nın güneyi) akşam saatlerinden itibaren Ege Bölgesi geneli ile Göller yöresi ve Eskişehir ve Konya çevrelerinde, gece saatlerinde Antalya’nın Doğusunun yüksekleri ile İç Anadolu'nun güneydoğu kesimlerinde rüzgarın güney ve güneybatı yönlerinden kuvvetli (30-60 km/saat) ve kısa süreli fırtına (60-90 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, Soba ve baca gazı zehirlenmesi, yüksek kesimlerde hızlı kar erimesi nedeniyle meydana gelebilecek su baskını ve heyelan gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirliolunmalıdır. Fırtınanın; Marmara’nın güneyi ve Kıyı Ege’de akşam saatlerinde, diğer kesimlerde gece saatlerinde etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor” ifadelerine yer verildi.

ÇANAKKALE’YE SARI KODLU UYARI
Diğer yandan Çanakkale için Meteoroloji internet sitesinde yapılan sarı kodlu uyarı açıklamasında, “Rüzgarın, güney ve güneybatı yönlerinden kuvvetli (30-60 km/saat) ve kısa süreli fırtına (60-90 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, Soba ve baca gazı zehirlenmesi, yüksek kesimlerde hızlı kar erimesi nedeniyle meydana gelebilecek su baskını ve heyelan gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunmalıdır” denildi.

LODOS FIRTINASI BEKLENİYOR!
Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nden  ‘Çanakkale’de Lodos Fırtınası Bekleniyor!’ başlığı altındaki açıklamada ise, “Rüzgarın yarın (07.04.2022) öğle saatlerinden itibaren Çanakkale il merkezi ve güney ilçelerinde (Ayvacık, Bayramiç, Çan, Eceabat, Ezine, Gökçeada ve Yenice) güney ve güneybatı yönlerinden kuvvetli (30-60 km/saat) ve kısa süreli fırtına (60-90 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve baca gazı zehirlenmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Fırtınanın; aynı gün gece saatlerinde etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor” denildi.