Çanakkale Baro Başkanı Av. Soner Aydın ve avukatların katılımlarıyla İstanbul Barosu’na kayıtlı Av. Servet Bakırtaş’ın katledilmesi sebebiyle basın açıklaması düzenledi.

Başkanımız Av. Soner Aydın tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak. Dün İstanbul Bakırköy’de bir meslektaşımızı alçakça sıkılan kurşunlara kurban verdik. Av. Servet Bakırtaş sadece ve yalnız avukatlık yaptığı için öldürüldü. Avukatı müvekkili ile özdeşleştiren sapkın zihniyet, silahtan aldığı güçle, ölüm kustu.
Yaralama suçundan mahkûm olup cezaevinden yeni çıkan ve kendisine karşı açılan tazminat davasının geri çekilmesini isteyen katil zanlısı, sırf talebi reddedildi diye, önce meslektaşımızı sonra da davayı açan müvekkilini öldürdüğü ifade edilmektedir.
Bu ve benzeri gerekçelerle gerçekleşen avukat ölümleri ya da saldırılar, bu tehditleri yaratan eksik ve hatalı toplumsal bakışı da anlatmaktadır. Avukatın rolünü ve yaptığı işi kavramaktan uzak bir zihin yapısının, giderek onu taraf konumuna sürüklemesi, kelimenin tam anlamıyla bir ilkelliktir.
 Bir mesleğin “ölümü göze alarak” sürdürülmesi, sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da, aslında o toplum için utançtır.
Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkûm edilmesi acımızı hafifletmiyor artık… Her bir avukat ölümünün bir “toplumsal ders” olmasını beklerken, tersine giderek çoğalan ölümler, bizden birer parça daha koparmaya devam ediyor.
Oysa biz adaletin tecellisi için yapıyoruz bu mesleği… Savunma olmazsa, “yargılama da olmaz” diyoruz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, şimdi bir özel müdafii olmazsa, bu katil zanlısını da “bir avukat” savunacak.
Dilenen sabırların, sırasız avukat ölümlerine yararı olmayacak. Avukat Servet Bakırtaş ile birlikte verdiğimiz can, taşan sabrımızın durdurduğu son yürek olmayacak. Avukat Servet Bakırtaş’ın duruncaya kadar hukuk adına, durduruluncaya kadar adalet adına atan yüreği, şimdi bizde atacak. Kamusal hizmet veren bir mesleğin mensupları olarak Av. Servet Bakırtaş’ı ve öncesinde görevi sırasında katledilen tüm meslektaşlarımızı gönüllerimizde şehit olarak yaşatacağız.
Avukatlar öldürülüyor…
Doktorlar öldürülüyor…
Kadınlar öldürülüyor…
Toplum öldürülüyor…
Ama bu toplumsal cinneti çözmek adına kimse kılını kıpırdatmıyor. 
Bugün aslında, meslektaşlarımızın geçim sıkıntılarını, mali haklarını haykırmak için toplanmıştık. Avukatlık asgari ücret tarifesi, CMK ve Adli Yardım ücretlerinin güncellenmemesi durumunda hizmet yavaşlatma, durdurma ve boykot çağrısı yapacaktık. Ama bir canımızı daha dün kaybetmişken, elbette mali konulardan bahsedecek değiliz. Bu konuları önümüzdeki günlerde tekrar masaya yatıracağız. Ama şimdi sözün bittiği yerdeyiz.
Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak bizim…
Yine de, öncelikle Av. Servet Bakırtaş’ın ve sonrasında şehit verdiğimiz tüm meslektaşlarımızın ailelerine ve onuruyla bağımsız savunmayı temsil etmeye devam eden tüm avukatlarımıza başsağlığı diliyoruz.”