Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, çayır tırtılı zararlısına karşı dikkatli olunması konusunda üreticiler uyardı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  tarafından yapılan yazılı açıklamada, son zamanlarda Trakya Bölgesindeki illerde ayçiçeği ve diğer tarım alanlarında görülen Ayçiçeğinin önemli zararlısı Çayır Tırtılı  (Loxostege sticticalis) Çanakkale’de Gelibolu, Eceabat başta olmak üzere, Biga ilçesinde tespit edildiği bildirildi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı; “İl ve ilçe müdürlüklerimiz teknik ekipleri tarafından Ayçiçeği ekili bulunan alanlarda gerekli inceleme ve tespit çalışmaları yapılarak; zararlının yoğunluğunu ve mücadelesi konusunda üreticilerimizin bilgilendirme çalışmaları devam etmektedir. Yapılan tespit ve inceleme sonucunda yaptığımız değerlendirme neticesinde; zararlının yaşam döngüsü de dikkate alındığında zararlı ile mücadelede önümüzdeki birkaç günün üreticilerimizin zarar görmemesi adına çok büyük önem arz ettiği, bundan dolayı üreticilerimizin ayçiçeği ekili alanlarını sık sık kontrol etmeleri zararlı ile karşılaşmaları durumunda en kısa zamanda yer aletleri ve insansız hava araçları (drone) ile vakit kaybetmeden ilaçlı mücadele yapmaları gerekmektedir.

Üreticilerimizin başta ayçiçeği ekili olan tarlalarını her gün kontrol ederek, bir bitkide 3 ile 5 adet veya metrekarede 20 adet larva görüldüğünde ruhsatlı ilaçlarla ilaçlama yapması gerekmektedir. Özellikle yabancı ot mücadelesi yapılmayan tarla sınırları ve konukçu yabancı ot (Sirken otu) bulunan tarla ve açık alanlarda ilaçlama yapılmalıdır. (Bitki Koruma Ürünleri teknik talimatında deltamethrin 25 g./l. etken maddeli ilaçlar 25cc/100 lt su olarak tavsiye edilmektedir. Çayır Tırtılı zararlısına karşı ilaçlı mücadele yapacak olan üreticilerimizin ayçiçeklerinin çiçek döneminde olması nedeni ile ilaçlama yapacakları bölgedeki arıcılarımızı bilgilendirmeleri ve ilaçlamalarını arıların aktif olmadığı saatlerde yapmaları büyük önem arz etmektedir.”