Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Çanakkale’de; Türküyle, Kürdüyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle omuz omuza bir mücadele verilerek ülkeye düşman sokulmadığını, bugün de ülkeyi bölmelerine müsaade etmeyeceklerini söyledi.
Sağlık-Sen tarafından 6’ncısı düzenlenen ‘Tıbbiyeden Şehadete’ programı, Eceabat İlçesi’nde Belediye Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti. Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, İl Sağlık Müdürü Kenan Eliuz, Halk Sağlığı Müdürü Burhan Kütük, Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Suat Özen ile çok sayıda davetlinin katıldığı anma programı, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Şehitler için saygı duruşu gerçekleştirildi, İstiklal Marşı okundu.
Ardından kürsüye gelen Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, 18 Mayıs 1915 gecesinden 101 yıl sonra hürriyeti için can vermiş bir milletin evlatları olarak bir kez daha şehitler diyarında olduklarını belirtti. Bu yıl 6’ncı kez gerçekleştirdikleri ‘Tıbbiyeden Şehadete’ etkinliklerini Sağlık-Sen için çok değerli bir miras olarak gördüklerini ifade eden Memiş, “Gelecek nesillerin bu coğrafya ile şehadet ruhu ile bağı hiçbir zaman kopmasın istiyoruz. Çünkü, geçmişine sahip çıkamayan bir milletin geleceği olamaz. Geçmişimizin bu şanlı sayfasında yazılanlar, bu vatanı emanet edeceğimiz her gencimizin bilmesi gereken temel bir ders niteliğindedir. 101 yıl önce bu gecede saat 03.30 civarında verilen taarruz emri ile birlikte gözünü kırpmadan düşman üzerine yürüyen 10 bin vatan evladın birkaç saat içinde şehadet şerbeti içti. Çanakkale Savaşları boyunca bu kadar kısa süre içinde bu sayıda şehidin verildiği başka bir trajedi yaşanmadı. 10 bin şehit içinde yüzlerce tıbbiyeli öğrenci de bulunduğunu biliyoruz. Sizler bu gece ömrünün baharında şahadete koşan tıbbiyeli gençlerin manevi torunları olarak Gelibolu Yarımadası'nın Kırmızı Sırt mevkiinde, şanlı zafer için ne bedeller ödendiğine şahit oluyorsunuz, hep beraber buna şahitlik ediyoruz” diye konuştu.
Ülkenin bu süreç içerisinde bir kurtuluş, var oluş, diriliş mücadelesi verdiğini ifade eden Memiş, konuşmasını şöyle sürdürdü
“Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlara hep birlikte şahitlik ediyoruz. Özellikle bugün buraya gelirken, Hakkari’de 5 şehidimiz daha var. Artık öyle bir noktaya geldik ki terörle mücadele sürecinde 500’den fazla şehit oldu. Ancak şehit haberleri bize normal gelmeye başladı. Ama şunu söyleyelim ki; nasıl ki Çanakkale'de Türk’üyle, Kürdüyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle omuz omuza bir mücadele verilerek bu ülkeye düşman sokulmadıysa, bugün de 7 düvel bir araya gelse, içerideki işbirlikçileriyle de bir araya gelseler, vatan hainleriyle de bir araya gelseler bu ülkeyi bölemeyecekler. Bu ülkeyi bölmelerine müsaade etmeyeceğiz. Bu ülkeyi böldürmemek için şahadet şerbeti içen o askerlerimizi polislerimizi her daim rahmetle yad edeceğiz.”
Program, gazeteci-yazar Yavuz Bahadıroğlu’nun verdiği konferans ile devam etti. Usta oyuncu Ahmet Yenilmez tiyatro gösterisi sundu. ‘Tıbbiyeden Şehadete’ programı, katılımcıların Kanlısırt mevkiinden 57. Alay Şehitliği’ne kadar süren yürüyüşü ile sona erdi.
 


Kaynak: İHA