İlçenin önemli turizm bölgelerinden biri olan Büyükhusun köyü yakınlarında BAKROM MADENCİLİK SAN. VE TİC. A.Ş. tarafından Jeotermal Enerji amacıyla yapılmak istenen kaynak arama sondajı projesi için yeniden başlatılan ÇED süreci kapsamında Büyükhusun Köy kahvehanesinde şirket tarafından “Halkın Katılımı Toplantısı” düzenlendi. Düzenlenen toplantıya katılmayan köylüler, jeotermal sondaj yapımını istemeyerek, “halkın katılımı toplantısı bizim için yok hükmündedir” dedi.
Büyükhusun köy kahvesi çevresinde toplanan yöre halkı ve Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği üyeleri toplantı mekanı önünde toplandı. Jeotermal sondaja karşı pankart açan topluluk, jeotermal sondaja hayır dedi. Vatandaşlar, “Havama, Suyuma, Toprağıma Dokunma” diyerek slogan attı.
Kahvehane önünde Büyükhusun Dayanışması Sözcüsü Cem Tüzün ve Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Akbulut tarafından açıklama yapıldı.
Büyükhusun Dayanışması Sözcüsü Cem Tüzün yaptığı açıklamada “Biz burada tarım, hayvancılık ve turizm yapıyoruz. Biz şirketlerin para kazanmak amacıyla gelip havamızı, suyumuzu, topraklarımızı zehirlemesini istemiyoruz ve izin vermeyeceğiz. Bu sürecin hiçbir aşamasını onaylamıyoruz ve yer almayacağız. O nedenle de bizim için yok hükmünde olan bu toplantıya katılmadık. İki yıl önce köy halkı ile birlikte Aydın’a, Manisa’ya gittik, JES’lerin tarıma verdiği zararlarını gördük, havaya salınan hidrojen sülfürlere, metan gazlarına, kükürt oksitlere, toprağa ve sulara bırakılan zehirlere tanık olduk. Bölgemizin de aynı hale gelmesini istemiyoruz.” dedi.
Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Akbulut, “Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği olarak bölgemizin havasının, suyunun toprağının korunması için çalışıyoruz. Ayvacık Büyükhusun Köyü yakınlarında yapılmak istenen jeotermal kaynak arama projesi için iki yıl önce buradaydık, yine buradayız. Daha önce “ÇED Gerekli Değildir” kararı verilen projeye karşı mücadele etmiş, 122 davacı ile birlikte açtığımız davayı da kazanmıştık. Ancak şirket, vazgeçmedi ve yeni ÇED süreci başlatarak yeniden karşımıza geldi. Bizler Ayvacık İlçesi Tuzla köyü yakınlarında halen çalışmakta olan dört adet Jeotermal Enerji Santralının bölgemize verdiği zararları biliyoruz. Assos Antik Kenti’ne, köylere, yaşam alanlarına bu kadar yakın bir yerde, tarım ve hayvancılık yapılan alanda, zeytinliklerin ortasında jeotermal enerji santralı için kaynak arama projesi istemiyoruz. Bu nedenle, yok hükmünde saydığımız bu projenin halkın katılımı toplantısına katılmayı da reddettik. Büyükhusun ve civar köylerle birlikte mücadelemize devam edeceğiz.” dedi.
Halkın katılımı toplantısı BAKROM MADENCİLİK SAN. VE TİC. A.Ş. ve kamu görevlileri bir tutanak tutarak köyden ayrılmak zorunda kaldı. Tutanakta, “Vatandaşın bilgilenmek istememesi nedeniyle toplantı sonlandırılmıştır.” ifadesi yer aldı.
Vatandaşlar daha sonra sakin bir şekilde dağıldı. (Haber: Sedat Uz)