2004 yerel seçimlerinde Ayvacık’a belediye başkanı olan Ünal Şahin, ilçesinin eksiklikleri yerinde inceleyip, doğru yatırımlarla ilçe ekonomisine kazandırdı. İlçenin 150 yıllık tarihinde dönemdir arka arkaya seçilen ilk belediye başkanı olma unvanını elinde bulunduran Şahin, bunun sebebinin ise yöre halkının isteklerinin ne olduğu bilmekten geçtiğini söyledi.
 
AYVACIK HALKI İYİ BİR DOKTOR
 
Başkan Şahin Sözlerine şöyle devam etti, “Üç dönemdir belediye başkanı seçilmemin sebebini şuna bağlıyorum. İlçe halkının isteklerinin ne olduğunu iyi inceleyebilmişim ki onlara bu cevabı verebilmişim. Bu da benim önümü açtı. Bizim halkımız düşünebilen, görebilen iyi bir doktor. Hastalığı iyi teşhis edebiliyorlar. Ayvacık halkı da tedavi edecek doktorun önünü açıyor. Bunun için Ayvacık halkına teşekkür ediyorum’’ dedi.
 
“GELİŞİM VE DEĞİŞİM SÜRECEK’
 
İlçenin değişim ve gelişimine bağlı olarak nüfusun sürekli artış göstermesinin kendilerini memnun ettiğini söyleyen Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, “İlçemiz artık göç veren değil göç alan bir ilçe konumuna geldi. Ben belediye başkanı olduktan sora yaptığımız nokta yatırımlarla ilçemizin önünü açtık. Ama burada yaşayan halk sonuna kadar haklıydı. İlçede yaşayan vatandaşlarımız aradığını bulamıyordu, okul yoktu, kamu kurumları teker teker kapanıyordu, ilçede içilecek su yoktu, ulaşım çok kötüydü. Tabii halkıma da hak veriyorum yöreye en yakın gelişmiş ilçelere gidiyorlardı. Tarlalarını ucuz ucuz satıp bu sattıkları tarlalarla başka ilçelerde bir ev bile alamıyorlardı. 2004 yılında belediye başkanı seçildiğimde Ayvacık’a okul getirmek için çok uğraşlar verdim. Ortaokul ve lise olmadığı için çocuklarımız ilçe dışına gidiyordu. Tabii bizden önce yatırımlar durma noktasına gelmiş, yöre halkı yerlerini satma telaşına girmişti. Yaptığımız yatırımlarla göç veren değil göç alan konuma geldik. Bakıyorum ki Türkiye’nin birçok il ve ilçelerinden, Çanakkale’den, Ezine’den, Ankara’nın Çankaya’sından, İstanbul’un Kadıköy’ünden ilçemize öğrenci mi gelirdi? Gelmeye başladı. Ben bu yaşanan olayları keyifle, zevkle yöre halkıyla birlikte izliyorum. Buda bizi oldukça memnun ediyor. Yakın zamanda geri gönderme merkezi açıldı. Buraya bırakın Ayvacık’tan, diğer ilçe ve illerden insanlar bu merkezde çalışabilmek için başvuru yapıyorlar. Ama eskiden Çanakkale’den ilçemize çalışmak için memur gelmezdi. Bunlar şunun göstergesi; biz doğru yatırımlar yapmışız. Önce Ayvacık halkı diyoruz, burada yaşadılar ve çile çektiler. İşe girişlerde ilk tercihimizi kendi halkımızdan yana kullanıyoruz. Ama bakın bugün Ayvacık üniversitesiyle, yenilenen ve yeni eklenen okullarıyla, alt yapısını bitirmiş, içme ve arıtma tesislerini tamamlamış, dar gelirli vatandaşı TOKİ ile ev sahibi yapmış ve en önemlisi yeni devlet hastanesini açmış büyüyen ve gelişen bir Ayvacık yarattık’’ dedi.

 


Kaynak: Haber Merkezi