Bu yıl üçüncüsü gerçekleşen ve beş gün sürecek olan BIFED, Salhane Kafe ve Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda gösterime giren filmlerle başladı. Festivalin açılış töreni, sanatseverlerin yanı sıra Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, Avusturya Kültür Ateşesi Romana Königsbrun ve festivalin jüri üyeleri katılımıyla gerçekleşti.
 
Festivalin açılış konuşmasını yapan BIFED'in yönetmeni Petra Holzer Özgüven, "Yıl boyunca süren sıkı bir hazırlıktan sonra festivali paylaşmak için büyük bir mutluluk duyuyorum. Birçok yönetmenimiz adaya filmleriyle gelerek bizleri çok mutlu etti. Muhteşem bir ekip, bu festivalin sizler için özel bir deneyime dönüşmesi için çok çalışıyor" diyerek etkinlikler hakkında bilgi verdi.
 
Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz açılış konuşmasında şunları söyledi; "Küçük gösterim salonları, sınırlı bütçesi olan ancak küçük ve yürekli organizasyon ekibi ile bu festival beklentilerin çok üzerine beğeni ve ilgi toplandı. Korunabilmiş doğası, tabiat güzellikleri ve yadsınamayacak kültürel altyapısıyla bu festival, Bozcaada'ya çok yakıştı. Bütün bunların yanında ülkemizdeki kültür ve sanat faaliyetlerinin üzerindeki baskı ve sansür tehdidine rağmen bu festivalin en değerli ve en önemli kısmı tamamen bağımsız olmasıdır. BIFED bağımsızdır, bu salondaki herkes gibi bağımsızdır. Kaybettiğimiz çevre temalı birçok şeyin tekrar duymanın, tekrar öğrenmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşadık BIFED sayesinde. Biz çevre hareketlerini bir bütün olarak algılıyoruz. Bozcaada'da bağları korumaya çalışmak, Kuzey Ege'de zeytinliklerin yok olmasına karşı çıkmak, Trakya'da Ergene Nehri'ndeki kirliliğe karşı çıkmak, Kazandağları'nda ve Bergama'da siyanürle altın arayan altın madenlerine karşı çıkmak, ama madenlere karşı çıkarken Soma'da, Ermenek'te katledilen maden işçilerinin haklarını savunmak, bunların hepsini bir bütün olarak algılıyoruz. Biz küçük bir ekiple, büyük işler başardığımıza inanıyoruz. Çocuklarımıza, torunlarımıza daha yaşanılası bir dünya ve yaşanılacak daha güzel bir Türkiye bırakmak için, güzel olan her şeyi, yar yanağından gayrı her şeyi paylaşabilmek için, söylediğimiz bütün türkülerde sizin de sesiniz olacağına inanıyorum."
 
Açılış töreni sonrasında günün son gösterimi olan Avusturya, İsviçre, İtalya ortak yapımı olan Kışın Lampedusa belgeseli izlendi. Beş gün boyunca her gün saat 10.00'dan 22.00'ye kadar film gösterimi yapılacak.
 
 
 


Kaynak: Haber Merkezi