Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Çanakkale Körfez Bölge Birliği, Çanakkale Turist Rehberleri Odası (ÇARO) ve Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği (ÇATUD) tarafından düzenlenen toplantıda Çanakkale'nin turizmi için hayati öneme sahip GESTAŞ'ın bir araya gelerek, 2017 yılında GESTAŞ tarafından Çanakkale'de gerçekleştirilmesi öngörülen turizm ile ilgili projler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Toplantıya ÇATOD Başkanı Kemal Pazarbaşı ve ÇATOD Yönetim Kurulu Üyeleri, TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Turgay Kılıç ve Yönetim Kurulu Üyeleri, ÇARO Başkanı Adem Biçer ve ÇARO Yönetim Kurulu Üyeleri, ÇATUD Yönetiminin yanı sıra GESTAŞ Deniz Ulaşım Genel Müdürü Volkan Uslu katıldı.
 
ÇATOD Genel Sekreteri Armağan Aydeğer toplantının açılış konuşmasında:” 2016 yılı ülke ve bölge turizmimiz açısında Cumhuriyet tarihindeki en zor yıllardan biri olarak tamamlanmak üzere. Yürekleri dağlayan onlarca terör olayı, sınırlarımız ötesinde devam eden iç savaş, yüzyılın en büyük mülteci krizi, maalesef 15 temmuz da yaşanan alçak kalkışma girişimi ve sonrasında devam etmekte olan sancılı arınma süreci, yurt dışı basın ve yayın kuruluşları tarafından gerçekleştirilen yanlı aleyhte onlarca haksız kara propaganda huzur ve güven ortamı ile büyüyebilen turizm sektörünün zor günler geçirmesine neden olmuştur” dedi. Bu nedenle 1 dakika boşa harcayacak vakitlerinin kalmadığına dikkat çeken Aydeğer, yaşanmakta olan krizin etkilerini hafifletmek, dünyanın nadir güzelliklerine sahip, medeniyetlerin beşiği olan Türkiye’nin bir an önce toplanması için turizm sektörümüzün tüm ana unsurları ile harekete geçmeleri gerektiğini söyledi.
 
Turizmin olmazsa olmazlarından birisinin ulaşım sektörü olduğunu vurgulayan Aydeğer:” Türkiye'nin en uzun denize kıyısı olan, dünyanın nadir boğazlarından birine sahip, cennet 2 adası ve karşısında Yunan adaları ile Çanakkale'miz ekonomik ve sosyal gelişimi için deniz ulaşımı alfabenin ilk harfidir. Çanakkale içinde bu harfin karşılığı GESTAŞ'tır. Kurulduğu günden bugüne Çanakkale'mizin en göz önünde olan, lokomotif kumrularından biri GESTAŞ Deniz Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Volkan USLU ve idari ekibi bugünkü toplantımızın onur konuğu olarak Çanakkale Turizmcilerinin yanında yer almışlardır, kendilerine teşekkür ederiz” dedi. Aydeğer sözlerini şu şekilde sürdürdü:” Amacımız birlikte hareket ederek, Çanakkale'mizin turizm sektöründe hak ettiği konuma gelmesi için var gücümüz ile durmadan çalışmaktır. Bu nedenle bugün bu toplantıya katılan tüm kurumların temsilcilerine çok önemli görevler düşmektedir. Bugünkü toplantı gündemimiz Çanakkale'nin turizm dinamikleri ile birlikte ilimiz turizmi için hayati öneme sahip GESTAŞ'ın bir araya gelerek, 2017 yılında GESTAŞ tarafından Çanakkale'de gerçekleştirilmesi öngörülen turizm ile ilgili projeler hakkında fikir alışverişinde bulunmaktır”
 
Amaçlarının Çanakkale’ye turizmcilerin desteğiyle ciddi bir katkı sağlamak olduğunu belirten GESTAŞ Deniz Ulaşım Genel Müdürü Volkan Uslu, bunun saç ayaklarından bir tanesinin kendileri olduğunu söyledi. Bu toplantıyı bir ön hazırlık toplantısı olarak değerlendirdiğini söyleyen Uslu:” Gündem bizim gündemimizle örtüşüyor. Biz önümüzdeki senenin planlarını yapmaya daha yeni başladık. Anlaşmalar ve onla alakalı planlamaların daha başlangıç aşamasındayız” dedi.


 
Önümüzde yeni bir ufuk açılıyor
ÇATOD Başkanı Kemal Pazarbaşı ise kötü bir turizm sezonu bitirdiklerini belirtti. Pazarbaşı:” Önümüzde yeni bir ufuk açılıyor. Tabii ki ulaşım ayağı en önemli şey. GESTAŞ bizim için Çanakkale’nin en önemli ayağı” dedi.
 
Pazarbaşı:” Bizim taleplerimiz ya da düşüncelerimiz, ortak paydadan çıkartacağımız şeyler Çanakkale’nin daha iyi bir yere taşınması, hem hizmet kalitesinde daha çok ulaşılabilir olması. Turizm anlamında daha çok noktada, daha çok sesimizin duyulması. Bunun içinde GESTAŞ birçok konuda bize altyapı olarak, üstyapı olarak ve turizm diğer derneklerinde desteğiyle daha çok insanı Çanakkale’de ağırlamanın amacını güdüyoruz” şeklinde konuştu.
 
TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Turgay Kılıç, ÇARO Başkanı Adem Biçer ve ÇATUD temsilcinin konuşmalarının ardından toplantıda Çanakkale Boğazı üzerinden şehitlik turu, Çanakkale Boğazı kıyılarında akşam boğaz turu, Çanakkale il sınırlarından Yunan adalarına deniz ulaşımı, Çanakkale Bozcada ve Gökçeada arası ulaşım, Çanakkale tanıtımlarının GESTAŞ Feribot hatlarının tamamında planlı bir model ile aktif olarak yürütülmesi ve Yurtiçi ve Yurtdışı Uluslararası Turizm fuarlarında GESTAŞ desteği ile Çanakkale'yi tanıtıcı materyallerin üretimine katkı sağlanması gibi konu başlıkları konuşuldu.
 


Kaynak: Haber Merkezi