Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 sayılı Kanun 19/08/2016 tarihli ve 29806 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Söz konusu Kanunla, kesinleşmiş vergi ve diğer borçlara ödeme kolaylıkları, geçmiş dönemlere ilişkin matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflere ayrıcalıklar, işletmelerdeki emtia, makine, teçhizat ve demirbaş kayıtlarına ilişkin cezasız düzeltme imkânı, kasa ve ortaklardan alacaklar hesabının cezasız ve faizsiz düzeltilmesi, ihtilaf aşamasındaki borçların sulh yoluyla sonlandırılması, yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların vergisiz ve ayrıcalıklı imkânlarla milli ekonomiye kazandırılması, beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş gelir ve kazançların zam ve faizsiz pişmanlıkla beyan edilmesi ile 6552 sayılı Kanun kapsamında devam eden borçların yeniden yapılandırılması imkânları getirilmişti.
 
Kanun kapsamında getirilen kolaylıklardan yararlanmak üzere son başvuru tarihi olan 25 Kasım’a kadar Çanakkale ilinde çok sayıda mükellefin başvuru yaptığını belirten Defterdar Mustafa Işık öncelikle Çanakkaleli mükelleflere gösterdikleri ilgiden ve Çanakkale Defterdarlığı personeline de bu süreçteki özverili çalışmalarından ötürü teşekkür etti.
 
Defterdar Işık yaptığı açıklamada 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun çerçevesinde Çanakkale ili genelinde 41.642 başvuru yapıldığını, bu başvurularla 307.278.940,34 TL vergi borcunun yapılandırıldığını belirtti. IŞIK, toplam 3.120 mükellefin matrah artırımına giderek 41.240.942,60 TL’nin  bu kapsamda kayıtlara geçtiğini ifade etti. 6736 Sayılı Kanun kapsamında (matrah artırımı hariç) 28.11.2016 tarihi itibariyle yapılandırılan alacağın 13.424.302.19 TL’sinin tahsil edildiğini söyleyen Defterdar IŞIK, yapılandırılan toplam alacağın %5’inin tahsil edildiğini belirtti.
 
Yapılandırılan borçların ilk taksitinin ya da peşin ödenmesi için son tarihin 30 Kasım olduğunu da hatırlatan Işık, yapılandırmanın bozulmaması için mükelleflerin bu tarihe kadar gereken tutarı ödemeleri gerektiğini de ifade etti.
 


Kaynak: Haber Merkezi