26’ncı Genel Kurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un ’21. Yüzyılın En Büyük Lideri Atatürk’ isimli kitabından yola çıkarak Melike İlgün ve İlker Başbuğ’un beraber yazdığı Mucize; Ali Berktay’ın dramaturjisi, Turgut Onur Avdan’ın müzikleri, Ayşe Emel Mesci’nin yönetmenliği ve Müjdat Gezen
Tiyatrosu’nun dev kadrosuyla Atatürk Kültür Merkezi’nde Bigalılar ile buluştu.
“Cumhuriyet bir mucizedir. Bu mucizeyi gerçekleştiren de Mustafa Kemal Atatürk’tür” diyen oyunun müzikleri de dikkat çekti.İstanbul dışında ilk kez Biga’da oynanan oyunu yaklaşık 1200 tiyatrosever izledi.

Oyunun sonunda hem oyuncular, hem yönetmen Ayşe Emel Mesci, hem de İlker Başbuğ ayakta alkışlandı.Oyunun sonunda İlker Başbuğ ve yönetmen Ayşe Emel Mesci’ye hediye ve çiçek takdim eden Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, oyunda geçen Mehmet Çavuş’un Biga’nın Bahçeli köyünden Bigalı Mehmet Çavuş olduğunu hatırlattı.
Başkan Işık, özetle; “Türkiye Cumhuriyet’inin ne zorluklar ile kurulduğunu burada da görmüş olduk. Evet, bugünlerde bazı sıkıntılar yaşıyoruz, ama Türkiye Cumhuriyeti bu zorlulukların da üstesinden gelecektir. Buna sonuna kadar inanıyoruz. Mucize adlı oyunda yer alan baş karakterlerinden biri olan Bahçeli Mehmet Çavuş’un da Bigalı olduğunu bir kez daha sizlere hatırlatmak istiyorum. Hepinize geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 26. Genel Kurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, şöyle konuştu:
”Değerli Bigalılar bu akşam burada olmaktan gerçekten çok büyük mutluluk duyduk. Bu oyun 10 Kasım’da İstanbul’da başladı. İstanbul dışında ilk kez bu oyunu Biga’da oynadık. Yarın akşam da Çanakkale’de oynayacağız. Bu tarihin başladığı yerdir Çanakkale. Biz de bu yüzden İstanbul dışında ilk kez burada oynamayı uygun bulduk. Ben bu akşam bilmediğim bir şeyi de öğrenmiş oldum. Oyunun başında hikayesi anlatılan Bahçelili Mehmet Çavuş Biga’lıymış. Bu akşam bunu da öğrenmiş oldum. Bu da bizi çok mutlu etti. İsteğimiz bu oyunun Anadolu’nun her yanına yayılması, çünkü Cumhuriyet çok zor şartlarda kurulmuş. Bu akşam burada sadece belli kesitleri gördünüz. Bunları sizlere sanatsal şölen halinde aktarmaya çalışıyoruz. Bu işte başarılı olmuş muyuz, tabiki bu sizlerin takdiri ve bu oyun başarılı olmuş ise bunun bazı baş aktörleri var. Bu oyunumuzu sahneye koyan Ayşe Emel Mestçi, Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli yönetmenler den biri. Zaten fazla söze gerek yok. Oyunun almış oldupu tepkinin de bu gerçeği taşıdığı kanatindeyim. Bu oyunun asıl kahramanları, Eylül ayından bu yana çok büyük fedakarlıklar ile günde 18-20 saat çalışarak bu oyunu sahneye taşıdılar. Ben hepsiyle gurur duyuyorum. Bu akşam bizlerle birlikte olduğunuz için de sizlere çok teşekkür ediyorum.”


Kaynak: Haber Merkezi