CHP’li Çanakkale milletvekilleri yazdıkları mektupta şu ifadelere yer verdi; “Sayın Bakanım, geçtiğimiz günlerde, Çanakkale ilimizin Ayvacık ilçesi açıklarında 4.6  ve 4.3 büyüklüğünde iki deprem meydana gelmiştir. Ayrıca aynı gece ertesi güne kadar 60 küçük çaplı deprem olduğu da kaydedilmiştir.
Depremler, ilçemizde büyük korkuya neden olmuştur. Maalesef yaşanan olumsuzluklar bununla da kalmamış, gerçekleşen sağanak yağmur yağışı ve bu yağışın Kaz Dağları’ndaki karları eritmesi sonucu derelerin taşmasıyla özellikle Küçükkuyu beldemizde afet yaşanmıştır.
Çok sayıda ev ve işyeri, belde merkezi sular altında kalmıştır. Özellikle belde esnafımız, tarımla uğraşan ve genel olarak bölgede yaşayan yurttaşlarımız afetten olumsuz etkilenmiştir.
Bölgede yapılan ilk tespitlere göre; 90 işyeri ve 60 konut zarar görmüş; 25 küçükbaş ve 1 büyükbaş hayvan ile belediyenin hayvan barınağındaki 15 köpek telef olmuştur.
Zararın daha fazla olabileceği tahmin edilmektedir. Bahsi geçen Ayvacık ilçemiz ve Küçükkuyu Beldemizde, hasar tespitinin ayrıntıyla yapılabilmesi; zararların bir an önce tazmin edilebilmesi amacıyla daha kapsamlı ve sistemli bir çalışma gerçekleştirilebilmesi için bölgenin “afet bölgesi” ilân edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda desteklerinizi bekler, saygılarımızı sunarız.”  
 


Kaynak: İHA