Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç başkanlığında gerçekleşti. Kılıç, Çanakkale-Midilli arası gümrük kapısının açılması ile Mayıs ayının ilk haftası Küçükkuyu-Midilli arasında seferlerin başlayacağını umduğunu, bu projenin gerçekleşmesinin turizm anlamında Çanakkale’ye ciddi katkısı olacağını söyledi. Toplantıya katılan ve Küçükkuyu-Midilli seferlerini gerçekleştirecek DEN-TUR Avrasya Grup-İstanbul’un (Avrasya Deniz Taşımacılığı) Genel Müdürü Ünsal Savaş, ““Bölgedeki tüm turizm aktörleriyle birlikte burada yeni bir katma değer yaratacağız. Yeni turizm parkurları oluşturacağız” dedi.
 
Kılıç konuşmasında, 2017’nin son dönemde en hızlı gündem değişikliklerinin yaşandığı yıl olduğunu belirterek, “Savaş, referandum, ekonomik kararlar ve terör. Ülkemiz terör örgütleri PKK, FETÖ, DAEŞ ile kararlı mücadelesini sürdürüyor. Diğer yandan referandum tarihi belli oldu. 16 Nisan’da sandık başına gideceğiz. Ciddi ve yoğun bir propaganda süreci olacak. Tüm siyasetçilerden ve partilerden beklentimiz toplumu gerecek, kutuplaşma yaratacak söylemlerden uzak durmaları. Biz iş adamları, sabırla, kararlılıkla, değişimden korkmadan geleceğe emin adımlarla hazırlanmaya her zamankinden daha fazla önem vermeliyiz” dedi.
 
“Batı dünyasının ülkemiz için takındığı tavrı şiddetle kınıyorum”
Kılıç, bazı Avrupa ülkelerinin son dönemde Türkiye’ye karşı tutumlarını sert bir dille eleştirirken şunları söyledi; “Geçen ay dünyanın gündemini yine ABD başkanı Trump, Suriye ve Avrupa Birliği’nde başı çeken ülkelerin seçim dönemlerine girmiş olması belirlerdi. Trump’ın her agresif adımı, her kelimesi dünyayı derinden etkilemeye devam ediyor. Özellikle Şubat ayının ortalarında yaptığı açıklamada ABD’deki vergi reformu hazırlıklarına başlandığının bildirilmesi doların dünya çapında değer kazanmasını sağladı. ABD ile birlikte dünya ekonomisini en çok etkileyen ülkelerden birisi de Çin. Sizlerin de bildiği gibi Çin, son yıllardaki en küçük büyüme oranları ile karşılaşıyor. Çin son 3 yıldır ilk defa dış ticaret açığı verdi. Dünya ile birlikte ülkemizi de en çok etkileyen ekonomik kuvvetlerden birisi de Avrupa Birliği. AB’de ise sular hiç durulmuyor. Son dönemde bazı Avrupa Ülkelerinde, Türkiye aleyhine haksız ve olumsuz bir tavrın sergilendiğini görüyoruz. Bunun son örnekleri geçtiğimiz haftalarda Hollanda ve Almanya’dan gelen yersiz açıklama ve davranışlarla oldu. Bunları Belçika ve İsviçre takip etti. Bu ülkelerden bazı siyasetçilerin ve bazı yayın kuruluşlarının, ülkemizi ve insanlarımızı ötekileştiren, Avrupa’da yaşayan yaklaşık beş milyon soydaşımızı eşit görmeyen bir dil kullandıklarına şahit olduk. Böyle bir yaklaşımı asla kabul etmediğimizi burada özellikle belirtmek isterim. AB ülkeleri de bireysel çıkarlar veya siyasal çıkarlar uğruna ülkeler arası diplomatik krizler yaratabiliyor. Sözde demokratik batı dünyasının ülkemiz için takındığı tavrı şiddetle kınıyorum.”
 
“Bütün çabalarımız daha iyi bir gelecek için”
Gelecek ay ülke gündeminde referanduma yönelik önemli bir takvim olduğunu hatırlatan Kılıç, “TBMM’de kabul edilen Cumhurbaşkanlığı sistemine yönelik Anayasa değişikliği için 16 Nisan’da sandık başına gidilecek. Yapılacak referandumda Milletimizin her zamanki gibi en doğru kararı vereceğini düşünüyoruz. Lakin söz konusu Vatansa tüm ayrılıklarımızı bir kenara koyup birlikte hareket etmeliyiz, etmek zorundayız. Hükümeti, muhalefeti, evet diyeni, hayır diyeni ayırt etmeksizin ülkemizi bütün renkleriyle bu tavrın, bu dayatmacılığın karşısında durmamız gerekiyor. Bütün çabalarımız daha iyi bir gelecek için. Bunun kolay olmadığının, sabır gerektirdiğinin farkındayız” diye konuştu.
 
Küçükkuyu-Midilli seferleri
Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç, toplantıda kent turizmini yakından ilgilendiren Midilli seferleri için şu önemli açıklamaları yaptı; “ÇTSO ’da daha önce gündeme getirdiğimiz ve sonuçlanmasına çok az bir süre kaldığına inandığımız Çanakkale-Midilli arası gümrük kapısının açılması Mayıs ayının ilk haftası hazır olan gümrük kapısı ile Küçükkuyu-Midilli arasında seferlerin başlayacağını umuyorum. Bu projenin gerçekleşmesi, turizm anlamında Çanakkale’mize ve esnafımıza ciddi katkısı olacağına inanıyorum. Bu projeye emek veren başta siyasi parti temsilcilerimiz olmak üzere, ÇTSO Yönetimine, proje için heyette yer alan arkadaşlarımıza, desteğini esirgemeyen basınımıza teşekkür ediyorum. Birlik beraberlik içinde Çanakkale’miz için ÇTSO olarak birçok başarılı projeye imza atacağımızı umuyor, hepinize saygılar sunuyorum.”
 
“Yeni turizm parkurları oluşturacağız”
Toplantıda bulunan DEN-TUR Avrasya Grup-İstanbul (Avrasya Deniz Taşımacılığı) Genel Müdürü Ünsal Savaş ve Yönetim Kurulu Üyesi Tural Kaymaz da Küçükkuyu-Midilli arasında Mayıs ayında başlaması planlanan gemi seferlerle ilgili bilgi verdi. Genel Müdür Ünsal Savaş; “Bölgedeki tüm turizm aktörleriyle birlikte burada yeni bir katma değer yaratacağız. Yeni turizm parkurları oluşturacağız. Projemiz 2 aşamalı. Birincisi Midilli’den buraya gelecek Avrupalı turistler. İkincisi ise İstanbul, Ankara ve Bursa’dan gelip talebe göre Çanakkale’de konaklayarak Gelibolu, Assos, Kaz Dağı ve Truva turu yaptıktan sonra Midilli’ye hareket edecek yerli turist. Ulaşım için Çanakkale’den sürekli ücretsiz servislerimiz olacak. Bu servisler GESTAŞ Deniz ulaşımıyla entegre olarak çalışacak. Ayvacık Panayırını çok beğendim. Ayvacık Panayırına Midilli’den turist getirme projemiz var. Bu sene için hedefimiz 12 bin yerli, 5-6 bin yabancı turist taşımak. Önümüzdeki dönemde Bozcaada için ayrı projelerimiz var. Öncelikli hedefimiz Çanakkale’de konaklama süresini 2-3 güne uzatmak. Seferlerimiz 12 ay boyunca sürecek. Sezonu beşe böldük. Yoğun sezonda günde karşılıklı iki sefer, sezon azalınca haftada 6 sefer, ölü sezonda haftada 3 sefer yapacağız. Geçiş ücretini şu anki hesaplarımıza göre gidiş ve geliş olarak 25 Euro olarak belirlerdik. Ulaşım süresi ise 1 saat 45 dakika olacak” şeklinde konuştu.    
 
İstihdam seferberliği hakkında bilgilendirdiler
Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç’ın konuşmasının ardından, Çanakkale İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Mustafa Höke, Çanakkale SGK İl Müdürü Vekili Hilmi Ercan, Çanakkale Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı Tahsin Kalpakoğlu kürsüye gelerek bölgede yürütülen istihdam seferberliği çalışmaları hakkında bilgi verdi. İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Mustafa Höke, “İşçi bulmaya, nitelikli iş gücü yetiştirmeye, işçi-işveren anlaşmazlıklarına, istihdamı koruyucu ve arttırıcı mali destekler vermek için çalışıyoruz. Çanakkale ve Balıkesir bölgesinde toplam 607 bin istihdam edilmiş çalışan var. Türkiye’de 2017 yılına ait açıklanan son işsizlik rakamı 10,9 Çanakkale’de ise 6,7 olarak gerçekleşti” dedi.
 
“Çanakkale, Türkiye genelinde önde gidiyor”
Çanakkale SGK İl Müdür Vekili Hilmi Ercan ise istihdama ilişkin istatistik olarak şu bilgileri verdi; “İstihdam Seferberliği ile birlikte Çanakkale ilinde yaratılan artı istihdam sayısı 3.386 ‘ya ulaşmıştır. Bu sayı Türkiye’de başlatılan istihdam seferberliğinin çok üzerindedir. Emeği geçen tüm işverenlerimize teşekkür ediyorum.”
 
“İşverenler yanlış beyana dikkat”
Çanakkale Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı Tahsin Kalpaklıoğlu da şöyle konuştu; “1 Şubat 2017’den itibaren ilave olarak işe alınan işçi ücretlerinden kesilen Gelir Vergisi; Asgari Geçim İndirimi düşüldükten sonra kalan miktar Gelir Vergisi terkin sistemi ile yok ediliyor. Burada önemli olan husus işverenlerimizin yanlış beyan vererek cezai müeyyideye maruz kalmamalarıdır.”
 
Kurum yetkilileri tarafından yapılan konuşmalardan sonra, Sınırlı Sorumlu Çanakkale Başka Bir Okul Mümkün Eğitim kooperatifi yetkilileri tarafından Çanakkale “Başka Bir Okul Mümkün” projesi hakkında Meclis ve Komite üyelerine bilgi verildi.
 
Konuşmaların ardından, Şubat ayı toplantı tutanağı onaylandı. Hesap İnceleme Komisyonunun 2017 Şubat ayı mizanı ile ilgili raporu okundu ve onaylandı. Azami fiyat tarifesi onayının ardından gündeme gelebilecek diğer konular görüşülerek Mart ayı Meclis toplantısı sona erdi.
 

 


Kaynak: Haber Merkezi