AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul İl Başkanlığı tarafından Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen bayramlaşma töreninde konuştu.

Sözlerine el ele ve omuz omuza bir bayram yaşadığımızı belirterek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir başka bayram yaşıyoruz. Bir taraftan terörle mücadele diğer taraftan el ele omuz omuza bir bayram yaşıyoruz. Bin yıldır tek millet tek vatan tek bayrak anlayışıyla istikbalimiz ve istiklalimiz için gözlerini kırpmayan şehitlerimize Allah’tan rahmet gazilerimize şifalar diliyorum. Terörle yapılan mücadele operasyonlarında ve 15 Temmuz’da yurdumuzu alçaklara uğratmamak için kendisini siper eden şehit ve gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Şehit ve gazilerimiz arasında ayrımcılık fitnesi çıkartmaya çalışanlar olduğunu görüyorum. Her şehidimizin ve her gazimizin bizim gönlümüzde ayrı bir yeri var. 15 Temmuz konusundaki hassasiyetimizin sebebi Kurtuluş Savaşı'ndan bu yana bağımsızlığımıza ve geleceğimize yapılan en büyük saldırı olması nedeniyledir. FETÖ ihanet çetesinin yaptığı bu saldırıyı genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle milletimizin tek vücut olarak ödemiş olması tarihte eşine ender rastlanan bir cesaret ve başarı örneğidir. Bunun ötesinde tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin bizim nazarımızdaki yeri aynıdır" ifadelerini kullandı.

 'Onlarda şehide saygı yok' 
Çanakkale'deki şehitlikte yaşananlara ilişkin açılamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çanakkale’de şehitlerimizin yattığı o topraklarda malum ana muhalefet partisinin yaptığı toplantıda neler olduğunu gördünüz. Ayrımcılık yapanlar onlar. Onlarda şehide saygı yok gaziye saygı yok. Onlar bu ülkede her zaman ne yazık ki bu anlayışla yürüdüler. Ülkemizin ve milletimizin birliği beraberliği için verdiğimiz mücadelenin birilerini rahatsız ettiğini görüyoruz" şeklinde konuştu.

Konuşmasında güncel konulara değinen Erdoğan, Arakan’da Müslümanlara yapılan zulme göz yumulmayacağını ifade ederek, "Yaşananlara göz yumanların hepsi katliama ortaktır. Arakanlı Müslümanlara borcumuzu ödeyeceğiz. Vefamızı da göstereceğiz. Tüm bu yaşananlara bize bir şeyi gösteriyor. Türkiye olarak, Türk milleti olarak güçlü olmak zorundayız. Bu ülkenin 80 milyonu olarak bir ve beraber olmak zorundayız. Bu bayram bunu bize ısrarla gösteriyor. Birbirimizi sadece ve sadece Allah için seveceğiz" dedi.

"Ya öleceğiz, ya olacağız"
Birlik ve beraberlik mesajı veren Erdoğan, "Çok çalışacağız. Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgemizdeki gelişmelerle ilgili tutumumuzu siyasi ve diplomatik duruşu ile göstermeliyiz. Ülkemizin herhangi bir yerine patlayan bomba ile Suriye Irak’ta gerçekleşen olay arasında hiçbir fark yoktur. Bu mücadeleyi verecek gelecek asırdaki yol haritamızı çizeceğiz. Ya öleceğiz, ya olacağız. Hedef bu olacak. Teslim olmak yok. Mücadele edeceğiz. Siyasi ve diplomatik gücümüz ile mücadele edeceğiz. Askeri ve ekonomik gücümüz ile mücadele edeceğiz. Kendimiz ile birlikte dostlarımız ve kardeşlerimiz ile mücadele edeceğiz" diye konuştu.


Kaynak: İHA