Çanakkale’nin Yenice ilçesine bağlı Kurtlar köyünde yaşayan 20 yıllık şeker hastası ve 5 yıldır böbrek yetmezliği yaşayan 52 yaşındaki Mahmut Altıntaş, bir buçuk yıl önce böbrek nakli için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakil Merkezine başvurdu.
Organ nakli için bekleyen Altıntaş nakil haberini Kurban Bayramı'nın arifesinde aldı. Bursa Yüksek İhtisas Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen 65 yaşındaki Kemal Akdemir’in sağ böbreği, Kurban Bayramı’nın 4’ncü günü Mahmut Altıntaş’a, ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi organ nakil ekibi tarafından başarılı bir operasyonla nakledildi.
Mahmut Altıntaş’ın 5 yıldır böbrek yetmezliği tanısı ile diyalize girdiğini ifade eden ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cabir Alan, “Mahmut Bey 20 yıldır şeker hastası. Şeker hastalığına bağlı olarak böbreklerde iflas, yetmezlik durumu ortaya çıkmış. Görüldüğü gibi şeker hastalığı kontrol altına alınmadığı zaman tüm organlara hasar verdiği gibi, organ yetmezliğine sebep olabiliyor. Mahmut Bey'e de bu organ nakli bir bayram hediyesi oldu. Bursa’da bayramın 4’ncü günü 65 yaşındaki bir erkek hastanın beyin ölümü gerçekleşmesi üzerine, yakınları organlarını bağışlama kararı aldı. Organ nakil sırası bizde olduğu için bizimle irtibata geçildi. Sağlık Bakanlığının verdiği listede Mahmut Bey 3’üncü sıradaydı. Gerekli tetkikler yapıldığında, nakledilecek böbrek ile Mahmut Bey’in dokularının uyumlu olması üzerine kendisini operasyona aldık. Operasyon 3 saat sürdü. Operasyon sonrası Mahmut Bey’in değerleri iyi, idrar çıkışı 1 litrenin üzerinde ve tüm bulguları stabil. Mahmut Bey merkezimiz açıldıktan 5 ay sonra müracaat etti. Dolayısıyla çok kısa bir zamanda böbrek çıktı. Bazı büyükşehirlerde bekleme süresi 2 yıla kadar çıkmaktadır. Yeni açılan merkez olmamız ve bekleyen hasta sayısı az olduğu için daha kısa sürede böbrek çıkmaktadır. Ben Çanakkale bölgesinde böbrek yetmezliği olan hastaların merkezimize başvurmalarını, kayıt altına alınmalarını ve bir an önce şifaya kavuşmalarını diliyorum” diye konuştu.
Organ nakli ile eski sağlığına kavuşan Mahmut Altıntaş ise “Allah bin kere razı olsun. Bu ızdırabı 5 yıldır çekiyordum. Günde 4 saat yol gidiyordum, diyalize girebilmek için. Kurban Bayramı arifesinde müjdeli haber geldi. Çok mutluyum. Dün 1,5 ya da 2 litrenin üstünde su içtim” dedi.


Kaynak: İHA