AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Toplantısı öncesi parti genel merkezinde gazetecilerin sorularını cevapladı. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'ün iddialarına ilişkin değerlendirmede bulunan Turan, "Biliyorsunuz bugün CHP'den bir milletvekili istifa etti. O yüzden öncelikle Sayın Grup Başkanvekiline, AK Parti'nin tüzüğüne uygun, kurumlarına uygun yürüyen istifa süreçlerini değerlendirmesinden önce kendi partisinde istifa eden vekillerine bakmasını öneririz. Belediye başkanlarımızın istifa etmesini takdirle karşılıyoruz. Bizim için makamlar vazgeçilmez değildir, esas olan hatıralarımızdır. Meseleye bir Ceza Kanunu açısından atıfta bulunmak doğru değildir. Siyasetin her türlü yanlışı veya doğrusu Ceza Kanunu konusu değildir. Ceza Kanunu'ndan kaynaklanan problem varsa bu yargının işidir. Bizim istifa talebimiz, asla CHP'nin iddia ettiği gibi bir yargı konusu, Ceza Kanunu konusu değildir" ifadelerini kullandı.

"BURADAN CHP'YE EKMEK ÇIKMAZ"

"Buradan CHP'ye ekmek çıkmaz" diyen Turan, "Tam aksine CHP'nin dönüp kendi istifalarına bakması lazım. CHP'nin istifası bugün bir ama bugün bir. Biz yarın da, öbür gün de bekliyoruz. Topluma umut vaad etmeyen partilerin bize akıl vermelerini doğru bulmuyoruz. Hiçbir belediye başkanımız AK Parti'den istifa etmedi ama bugün CHP'nin vekili kendi partisinden istifa etti. Biz belediye başkanlığından istifadan bahsediyoruz, partiden değil" şeklinde konuştu.

ERDOĞAN-GÖKÇEK GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasında bugün Beştepe'de gerçekleşen görüşmeye ilişkin soru üzerine Turan, "Ben tüm kurumlarımız arasında konuşulup karara bağlanan belediye başkanlarımızın bir dava bilinci ile hareket edeceğine, polemikten uzak sonuçlar doğuracağına eminim. İstanbul, Bursa ve diğer arkadaşlarımız bununla ilgili olumlu kanaatlerini ortaya koyacaklardır. Bunlar AK Parti'nin sorunu değil. Biz koltuklardan vazgeçmeyen insanlar değiliz. Makamlar gelir ve geçer" açıklamasında bulundu.

Erken seçim iddialarının sorulması üzerine Turan, "Seçimlerimizi yaptık. Halkın beklentisi seçim değil. Halkımız bizden yapılacak işleri bekliyor. Şu an seçim yapmayı gerektiren bir tablo da yok. Halkın bizden beklentisi siyasetin hakkını vermek" dedi.


Kaynak: İHA