Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılı 2023’de Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Dünyanın en zengin Sualtı Kültürel Miras alanlarını barındıran Çanakkale’de Uluslararası Sualtı ve Dalış Fuarının yapılması için Kum Otelde Dalış Turizmi Değerlendirme toplantısında alınan kararlara destek olmak üzere yapılması gerekli çalışmalar GESTAŞ yönetim kurulunda görüşüldü.

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Güney Marmara Kalkınma Ajansı ve GESTAŞ işbirliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılı 2023’de Çanakkale’de Uluslararası sualtı ve dalış fuarının gerçekleştirilmesi için, Vali Orhan TAVLI başkanlığında toplanan GESTAŞ yönetim Kurulu üyeleri ÇTSO Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Ersoy ve İl Genel Meclis Üyeleri Bülent Korkmaz ve Enver Koç ve GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu’nun bulunduğu GESTAŞ yönetim kurulunda değerlendirildi.
Toplantıda; Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılı 2023’de düzenlenecek etkinlikler kapsamında Çanakkale’de Uluslararası sualtı ve dalış fuarının gerçekleşmesi ve  Çanakkale’de bulunan Dünyanın en zengin Sualtı Kültürel Mirasını dünyaya tanıtmak ve dünyanın bunu keşfetmesi için Dünya ‘nın en  önde gelen Sulaltı dalış fuarları olan Paris Dive Show, Dubai Dive and Fish Show, Boot Düsseldorf Dive Show, Moscow Dive Show, Inmersion Show Barcelona,European Dive Show,DRT Shoe Shanghai, Dema Show Florida, DRT Show Hong Kong gibi fuarlarda  gerekli tanıtımlara başlanması değerlendirildi.

Çanakkale’de Uluslararası sualtı ve dalış fuarının alt yapı ve tanıtım faaliyetleri için Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın Turizmin Geliştirilmesi ve Turizm Altyapısının Geliştirilmesi kapsamında Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca Çanakkale Muharebeleri sırasında batmış olan gemilerin kıyıdan mesafe ölçümleri, enerji ve veri aktarma sistemlerinin kurulacağı kıyı istasyonlarının yer tespiti, su altı kabloları geçiş güzergâhlarının belirlenmesi, görüntülerin yansıtılacağı sergi salonlarının planlanması, raporlama ve Avan proje hazırlanma süreçleri, müze düzenlemesi ile dalış alanına yönelik iskele yürüyüş yolu birimlerin oluşturulması faaliyetlerine başlandığı, Hms Majestic Gemisinin battığı 27 Mayıs 1915’in 105 yıl dönümünde ilk dalışların yapılarak Çanakkale’nin sualtında yatan tarihi ve Kültürel kalıntıları, batıkları, renkli sualtı habitatını görmesi için Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca gerekli tanıtımlara başlandığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılı 2023’de Çanakkale’de gerçekleştirilmesi planlanan Uluslararası sualtı ve dalış fuarının ilk tanıtım faaliyeti olarak yapacağı büyük etki ile Çanakkale’nin dalış turizmine sağlayacağı faydaları GESTAŞ yönetim kurulunda görüşüldü.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılı’nda Büyük bir organizasyonla düzenlenmesi planlanan Çanakkale Uluslararası Sualtı ve Dalış Fuarının yapılması ile Dünyanın en zengin Sualtı Kültürel Miras alanlarını barından Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Çanakkale’de yapılması ile dalış sporları ile ilgilenen yerli ve yabancı turistler tarafından su altı dalış turizm destinasyonu olarak ilgi odağı olacağı değerlendirilerek GESTAŞ olarak gerekli çalışmalara başlanması ve bu konuda çalışma yapanlara destek verilmesi kararlaştırıldı.