Kırsal Kalkınma Desteklemeleri 13. Etap Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkındaki Tebliğ 2 Ağustos 2019 tarih ve 30850 sayılı Resmi gazetede yayınlanmasının ardından Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilgilileri, yatırımcıları Tebliğ hakkında bilgilendirmek amacıyla merkez ve bağlı ilçelerinde bilgilendirme toplantıları düzenlendi.
 
Yapılan toplantılara İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mustafa Nazlım, İlçe Müdürleri, Teknik Personel, Tarım alanındaki Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda üretici katıldı. Toplantıların açılış konuşmalarını yapan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ konuşmalarında: " Bakanlığımız tarafından 2007 ve 2018 yılları arasında 12 Etap Ekonomik Yatırım Programları uygulandı. Bu sene inşallah 13. Etap'ı uygulayacağız. 12-13 yıldır başta Ekonomik Yatırımlar, Makine Ekipmanlar, Bireysel Sulama ile ilgili desteklemeler ve en sonunda genç çiftçi projelerini İl Müdürlüğü olarak başarılı bir şekilde yürütmekteyiz. Genç çiftçi projeleri kapsamında 736 çiftçimize projeler karşılığında toplam 22 milyon TL hibe desteği verdik. Yine ekonomik yatırımlarda 12-13 yıl içerisinde 123 projeye 24.5 milyon TL bir hibe desteklemesi yaptık. Aynı zamanda Makine Ekipman ve Bireysel sulamalar da 2632 projeye 14.5 milyon TL’lik desteklemede bulunduk. Toplamda baktığımız zaman İlimizde 3491 projeye 61 milyon TL destekleme verilmiştir. Bu hibe projeleri karşılığında 1600 kişiye ilave istihdam sağlamış bulunmaktayız. Bunları aileleriyle birlikte hesapladığımızda 6 - 7 bin kişilere ulaşan istihdam oluşmuştur. 13. Etap hibe programının ilimize hayırlı olmasını diliyor ve Hepinize teşekkür ediyorum." dedi.
 
Ardından Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mustafa Nazlım toplantılarda yaptığı sunumunda "Bitkisel Üretim, Hayvansal Üretim, Çiftlik Faaliyetleri, Tarımsal Üretime yönelik sabit yatırımlar, Kırsal Turizm ve El Sanatları gibi tarımsal üretimin tamamını kapsayacak şekilde uygulamaya konulan 13. Etap Ekonomik yatırımlar hibe programı kapsamında Hibeye esas proje tutarı alt limit en az 50 bin lira, üst limitinde 500 bin lirayı geçmemek şartıyla proje tutarının yüzde 50'si hibe yoluyla destek verilecek olup proje başvuruları "02 Ağustos'ta başlayıp 30 Eylül'e kadar devam edecektir. Başvurularınızı www.tarimorman.gov.tr sitesinden yapabilirsiniz. Projelerin oluşturulmasında kırsal kalkınma şubesi olarak her zaman sizlere yardımcı olmaya hazırız” ifadelerini kullandı. 
 
Toplantılar; Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mustafa Nazlım ve teknik personeller tarafından yapılan sunumlarla, tebliğ konuları hakkında ilgililere ayrıntılı olarak bilgi verilmesi ve katılımcıların sorularının cevaplandırılmasının ardından sona erdi.
 
 


Kaynak: Haber Merkezi