AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 105.yıl dönümünde yayınladığı mesajda, “Milletimiz birlik ve beraberliği, eşsiz fedakarlığı, dayanışması ve manevi gücüyle dünyaya önemli bir mesaj verdi” dedi. 

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Çanakkale Zaferi, bir milletin bağımsızlık ve vatanı uğruna kahramanca dünya tarih sahnesine çıkarak altın harflerle yazdığı bir destanın adıdır. Çanakkale Destanı, bir milletin yeniden doğuşu ve şeref abidesidir. Her tarafı kuşatılan milletimiz, tüm imkansızlıklarla bir varoluş mücadelesi gösterdi. Milletimiz birlik ve beraberliği, eşsiz fedakarlığı, dayanışması ve manevi gücüyle dünyaya önemli bir mesaj verdi. Bu yıl, Çanakkale Zaferi’mizin 105. yıl dönümünü, 83 milyon olarak büyük bir gurur ve heyecanla idrak ediyoruz. Çanakkale'de verilen bu destansı mücadele, tarihin onurlu sayfalarında yerini koruyor” şeklinde ifade etti. 

Turan, “Çanakkale, ülkemizin manevi hudut karakolu, Cumhuriyeti önsözüdür. Bağımsızlık iradesinin Anadolu’ya yayıldığı topraklardır. Çanakkale’de yazılan destan, İstiklal Harbimizi zafere ulaştıracak direniş ruhuna ilham vermiştir. Çanakkale, bir asrı aşkın zamandır Anadolu’ya rehber olma niteliğini sürdürüyor. Çanakkale’de yalnızca bir destan yazılmadı, yüzyıllara ışık tutacak bir ruh doğdu. Bugün İdlib başta olmak üzere, millet ve ülke olarak yaşadığımız bu hassas süreçte de Çanakkale Ruhu’nun ne kadar diri ve canlı olduğunu bir kez daha gördük. Mehmetçiklerimiz, milletimizin huzuru, ülkemizin güvenliği için, bugün de aynı inançla, aynı kararlılıkla mücadele ediyor. Büyük fedakarlıklarla bizlere emanet bırakılan bu vatanı, her alanda büyütmeyi tarihin bize yüklediği bir sorumluluk olarak görüyoruz. Bu duygularla, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümünde tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyoruz. Çanakkale Zaferi’miz kutlu olsun” dedi.