Çanakkale İl Özel İdaresince finanse edilen Sertifikalı Buğday Tohumluğu, Haziran ayında meydana gelen dolu yağışı ve Temmuz ayında orman yangınından zarar gören hububat üreticilerine dağıtılmaya başlandı.
 
Biga Bozlar, Sığırcık, Çan Yayaköy ve Eceabat Kumköy de düzenlenen sertifikalı buğday dağıtım törenine Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ, Kooordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga, İlçe Müdürleri, İl Genel Meclisi Üyeleri, Siyasi Parti İlçe Temsilcileri, Köy Muhtarları ve üreticiler katıldı.
 
Törenlerde bir konuşma yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ; “ilimizde 2020 yılında haziran ve temmuz aylarında meydana gelen dolu yağışı, sel, yıldırım düşmesi ve orman yangını sonucunda Biga, Bayramiç, Çan, Yenice, Eceabat, Gelibolu, Ezine ve Merkez ilçedeki belli bölgelerdeki üreticilerimiz zarar gördü. Zarar gören üreticilerimiz yaralarını sarmak zararlarını bir nebzede karşılamak için Cumhurbaşkanlığı'ndan talep ettiğimiz ödenek eylül ayında geldi ve zarar gören üreticilerimizin hesaplarına aktardık. Bugün burada 2020 yılında doğal afetlerden zarar gören hububat üreticilerimize destek olmak için Çanakkale İl Özel İdaresinin katkılarıyla sertifikalı 25 ton buğday tohumluğu ve 3000 adet zeytin fidanı dağıtacağız. Burada şunu vurgulamak istiyorum. Ekili dikili ürünlerinizi, hayvanlarınızı TARSİM kapsamında sigorta yaptırın. Bunu ihmal etmeyin. İnşallah bir daha bu tür doğal afetler yaşamayız” dedi.  Tören doğal afetlerden zarar gören hububat üreticilerine sertifikalı tohumluk buğday dağıtılmasının ardından sona erdi.


Kaynak: Haber Merkezi