Vali İlhami Aktaş, Adalet ve Kalkınma Partisi Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ve Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriya Erdurmuş ile; Coğrafi İşaret Tescilli ürünümüz Ezine Peynirinin ham maddesi olan koyun sütü talebini karşılamak ve bölgedeki küçükbaş hayvancılık işletmelerinin verimliliğini arttırmak amacıyla Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından desteklenerek finansa edilen “ Çanakkale İlinde Küçükbaş Hayvanlarda Süt Verimi ve Üretiminin arttırılması” projesi kapsamında küçükbaş hayvancılığın toplu olarak yapılabileceği Ezine Danışment Mahallesi, Bayramiç Yukarı Şevik Köyü mera alanlarında ve Ezine OSB’de incelemelerde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin talimatları üzerine Ezine Merkez ve  Bayramiç Yukarı Şevik köylerinde küçükbaş hayvancılığın toplu olarak yapılabileceği alanlarda gerçekleşen incelemelere Ezine Kaymakamı Hacı Arslan Uzan ,Bayramiç Kaymakamı Sercan Gökdemir, Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel ,Ezine OSB Müdürü Alper Altınok ve  ilgili kamu kurumu temsilcileri  katıldı.

İlk olarak Ezine Merkez de bulunan 5.300 dekarlık mera alanı gezilerek heyet tarafından incelemelerde bulunuldu. Ardından Bayramiç İlçemiz Yukarı Şevik köyünde belirlenen alan gezildi.
Ezine Danışment Mahallesi ve Bayramiç Yukarı Şevik Köyü mera alanında yapılan incelemelerde Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ tarafından Proje kapsamında küçükbaş hayvanlarda kaliteyi ve üretim miktarını arttırmak amacıyla hayvancılığın toplu olarak yapılabileceği alanlarda hayvan ıslah çalışmaları, meralarda ihtiyaç duyulan altyapı çalışmalarını, barınakları iyileştirmesi, barınakların altyapılarını iyileştirilmesi ve hayvan bakım besleme konusunda verilecek eğitimler hakkında bilgi verildi.
Mera alanlarının incelemelerinin ardından Çanakkale Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi incelemelerinde bulunarak,  Ezine OSB Müdürü Alper Altınok tarafından Çanakkale Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin bölge ulaşımına, tarımına, ekonomisine ve istihdamına sağlayacağı katkılar hakkında bilgi verildi.


Kaynak: Haber Merkezi