İl içi isteğe bağlı yer değiştirmelerde uygulanan ve daha önce yönetmelikte bulunan il içi sıra tayin sistemine geri dönülmesini talep eden Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş konuyla ilgili değerlendirmede bulundu.
 
Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş, yaptığı açıklamada, “İl içi isteğe bağlı yer değiştirmelerde uygulanan ve daha önce yönetmelikte bulunan il içi sıra tayin sisteminin yanlış bir kararla yönetmelikten çıkarılması yer değiştirmelerde büyük adaletsizliklere yol açıyor. Daha önce, il içi ve il dışı öğretmen yer değiştirme döneminin sonrasında il içindeki okullarda oluşturulan sıra listeleri bir kez daha çalıştırılır ve oluşan boşluklara tayin isteyip tayini çıkmamış sırada bulunan öğretmenler yerleştirilirdi. Bu önemli ve adaleti sağlayan uygulamanın yönetmelikten çıkarılması gerçekten çok ciddi hakkaniyetsizliklere sebep olmakta ve yüksek puanı bulunup merkez okullara gelmek isteyen il içindeki eğitimcileri mağdur etmektedir” dedi.
 
“MEB’İN BU KONUDA ADIM ATMAMIŞ OLMASI DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR”
“Bu durum sendikamız tarafından, MEB’in 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Başkent Öğretmenevinde yaptığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile ilgili Çalıştay’da da dile getirilmiş ve genel kabul gören bir karar olarak Çalıştay’ın sonuç kararları arasında yer almıştır” diyen Demirbaş, şunları söyledi:  “Hal böyle iken MEB’in bu konuda adım atmamış olması düşündürücüdür. Bu adaletsizliğin düzeltilmesi ve mağduriyetlerin giderilmesi için sıra tayin sistemi söz konusu Çalıştay’da da alınan karar doğrultusunda yeniden yönetmeliğe ilave edilmelidir.”
 


Kaynak: Haber Merkezi