Meteorolojiden yapılan açıklamada, Çanakkale çevrelerinde kuvvetli yağışlar beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması yönünde uyarı yapıldı.  

Meteorolojinin açıklamalarında; Yapılan son değerlendirmelere göre; bu akşam saatlerinden itibaren Çanakkale çevrelerinde görülecek olan yağışların kıyı kesimlerde kuvvetli yağmur ve sağanak (30-60 kg/m2), iç ve yüksek kesimlerinde (800 m üzeri) kuvvetli kar (10-20 cm) yağışı şeklinde olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar, buzlanma ve don olayına bağlı olarak ulaşımda aksamalar ve tipi şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından “Çanakkale Çevrelerinde Kuvvetli Yağış ve Kar Yağışlarına Dikkat!” başlıklı yapılan açıklamada ise; “Yapılan son değerlendirmelere göre; bu akşam saatlerinden itibaren Çanakkale çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak (30-60 kg/m2) şeklinde görülecek olan yağışların, yarın sabah saatlerinden itibaren kuvvetli soğumayla birlikte kar yağışına dönüşmesi beklenmektedir. Kar yağışının kıyı kesimlerde 1-10 cm, iç ve yüksek kesimlerde 10-20 cm örtü oluşturabileceği tahmin edilmektedir. Yağışların neden olabileceği ani sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar, buzlanma ve don olayına bağlı olarak ulaşımda aksamalar ve tipi şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”


Kaynak: Haber Merkezi