Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ve Bigalı Mehmet Çavuş Derneği ile Biga’dan gelen ziyaretçiler, Bigalı Mehmet Çavuş’u kahramanlık gösterdiği yer olan Seddülbahir mevkiinde andı.
Bigalı vatandaşlar Seddülbahir Kalesi’ni ziyaret ettikten sonra sırasıyla Şehitler Abidesi, Hilâl-i Ahmer Hastane Sergisi ve Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’nde bulunan Bigalı Mehmet Çavuş müzesini gezdi. Ziyaretçilere Tarihi Alan Başkan Yardımcısı Zülküf Memiş eşlik etti.

4 Mart 1915 Perşembe günü öğleden sonra Binbaşı H. D. Palmer komutasında Kraliyet Deniz Tümeni’nin Playmouth Taburu, Seddülbahir İskelesi’ne çıkıp topları tahrip ederek kullanılmaz hale getirmek amacıyla saldırıya geçtiklerinde Bigalı Mehmet Çavuş, elindeki silahın mekanizmasının bozulması üzerine yerdeki kaya parçalarını alıp düşmana saldıran, daha sonra istihkâm küreğiyle yanındaki askerleri de süngü hücumuna kaldırdı. Kıyıya çıkan İngiliz müfrezeleri geri çekilmek zorunda kaldılar. Gösterdiği kahramanlıkla ‘Bir yürek, bir kürek yeter’ anlayışını ortaya çıkaran Mehmet Çavuş, savaşın seyrini değiştiren askerlerden biri oldu. 27. Alay 10. Bölük çavuşlarından Bigalı Mehmet Çavuş, 19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal Paşa tarafından, Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Paşa'ya bir rapor gönderilerek kahramanlık madalyası ile ödüllendirdi.
 


Kaynak: Haber Merkezi