Başvuru süreçleri tamamlanan; Yenice kırmızı biberi ve Geyikli zeytinyağı Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından tescil edilerek, coğrafi işaret onayı aldı.

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S. Kaya Üzen, “Yenice Kırmızı Biberin Coğrafi işaret tescili ile ilgili Yenice Ziraat Odamızı ve Geyikli Zeytinyağlarının Coğrafi işaret tescili ile ilgili S.S. Geyikli Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifimizi ve emeği geçen, katkı sunan herkesi tebrik ediyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Çanakkale’nin tarımsal üretimde çeşitlilik ve üretim miktarı bakımından Türkiye'nin en önemli illerinden biri olduğuna dikkat çekerek, “Üretilen 115 ürünün 65'i ekonomik öneme haiz olup, bu ürünlerden de 44 tanesi üretim miktarı bakımından Türkiye'de ilk on sırada yer almaktadır. Markalaşma niteliğine sahip bir çok ürünümüz bulunmaktadır. İlimiz genelinde Ezine peynirimiz, Bayramiç elmamız, Bayramiç beyazımız, Çanakkale halımız, Bozcaada çavuşüzümümüz ile 5 coğrafi işaretli ürün bulunmaktaydı. Yenice kırmızı biberimiz ve Geyikli Zeytinyağlarımızın da Coğrafi İşaret Tescil belgesi alması ile Coğrafi işaretli ürün sayımız 7’ye yükselmiştir. Hali hazırda Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurusu yapılmış ve inceleme aşamasında olan ürünlerimiz de var. Bu ürünlerimizin de tescil edilmesiyle beraber ilimizde üretilen yöremizi tanıtan ürünlerimiz daha da değer kazanacaktır. Coğrafi işaret tescili sayesinde hem üreticilerimiz kazanacak hem de tüketicilerimiz doğru ürünle buluşacaktır. Bu yüzden ilimizde yürütülmekte olan coğrafi işaret tescil alma çalışmalarını çok önemsiyoruz.  Coğrafi işaretli ürün sayısını artırmaya yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalar sayesinde ilimizin tanıtımına katkı sağlayarak ürünlerimizin değerini daha fazla yükselmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.
 
 


Kaynak: Haber Merkezi