Çanakkale Ticaret Borsası (ÇTB) Başkanı Kaya Üzen, Dünya Su Günü ile ilgili yaptığı değerlendirmede, en fazla su kullanımın tarımda olduğuna dikkat çekerek, tarımda modern sulama ve doğru tarım uygulamalarının önemli olduğunu belirtti. Başkan Üzen, “su biterse, tarım da susar” dedi.

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen, tarımda su kullanımına ilişkin yaptığı değerlendirmede “2012-2018 arası sektörlere göre su kullanımı incelendiğinde, su tüketiminin en yoğun olduğu sektörün tarım olduğu görülmektedir. Ülkemizde halen tatlı su tüketimi; tarımda % 73, sanayide % 11 veevsel kullanımda % 16’dır.Üretimden kaynaklanan su ayak izi 139,6 milyar m3’tür. Bunun %89’u tarımsaldır” ifadelerini kullandı.

Başkan Üzen, su problemine dikkat çektiği açıklamasında önerilerde de bulunarak, Türkiye’nin, tarımsal sulama kıtlığı riskinin en yüksek olduğu İlk 10 ülke arasında yer aldığını belirtti. ÇTB Başkanı Kaya Üzen, “Doğru tarım uygulamaları ve destekleyici kamucu çözümlerin uygulanmasıyla, tarımda su verimliliğini önemli ölçüde arttırmak mümkündür. Tekrar kullanılan suyun kalitesinin uygun şekilde yönetilmesi halinde, arıtılan atık su, tarım sektöründeki su talebini karşılamak için etkili bir alternatif sağlayabilir. Öte yandan modern sulama yöntemleri büyük bir hızla yaygınlaştırmamız şarttır” dedi.
 


Kaynak: Haber Merkezi