Öğrenci değişim programı dahilinde bir yıl önce Arizona'ya giden lise öğrencisi Ataberk Besler, 17 Mayıs günü, yanında kaldığı aileye ait tek motorlu uçağa binerek geziye çıkmış, kalktıktan bir süre sonra düşen uçağın pilotuyla birlikte Besler de hayatını kaybetmişti. Besler'in cenazesi, annesinin yaşadığı Çanakkale'ye getirildi. Besler için Çanakkale Nedime Hanım Kız Meslek Lisesi'nde, annesi Dilek, babası Tutku, kardeşi Atahan, yakınları, öğretmenleri ve arkadaşlarının da katıldığı anma programı yapıldı. Okulun salonunda oluşturulan taziye köşesinde, yakınları ve arkadaşları, Besler ile birlikte alakalı hatıralarını paylaştı. Besler'in çok sevdiği şeker ve sakızlar, küçük kaselerle gelenlere dağıtıldı.

Acılı anne Dilek Besler, "En güzel kokuymuş evlat kokusu. En büyük aşkmış evlat. Öyle bir güzel evlat oldun ki bana her gün şükretme sebebimdin. Varlığın bütün dertlerimin dermanıydı. Her şeyinle gururum oldun. Bana çok güzel bir evlat oldun. Beni duyuyorsun, biliyorum. Gelecekte yapmayı istediğin en büyük şey, başarılı öğrencilere yardım etmekti. Huzurlu ol. Bunu da başardın giderken. Türk Kültür Vakfı senin adına her yıl 2 öğrenciye burs verecek. Gelecekler, tanıyacağım, senin için sarılacağım. Canım oğlum. Bir anne olarak evladını sonsuzluğa uğurlamak zordur. Hele bu sensen. Seni ne kadar çok sevdiğimi biliyorsun. Hayatımıza kattığın güzelliklerle hep bizimle yaşayacaksın. Döktüğüm her damla yaş ışığın olsun, mekanın cennet, sana olan hakkım helal olsun" dedi. 

Anne Dilek Besler'in konuşması törene katılanları göz yaşlarına boğdu. Baba Tutku Besler ise konuşmasında, "Giderken ciğerimden bir parça kopmuştu. Cenazeyi alıp dönerken o kadar da kötü değildim. Yavrum son anına kadar, uçağa binip uçak kalkana kadar, 18 yıllık hayatının en dolu, en güzel 1 yılını yaşamıştı. Biz hep konuşurduk. Tek söylediği bir şey vardı; 'Baba sen kendine düşeni, hazırlıklarını ekonomik olarak yaptın. Ben burada okurum. Yok yapamadın, ben yine burada kalacağım bir şekilde. Gerekirse kaçak kalacağım, zaten burada kaçaklara bir şey yapmıyorlar.' Aynen öyleydi, orada kalacaktı. Kaldı belki yavrum ama, belki biraz tarzı yanlış kaldı. Getirdim 11 gün sonra. Ona son görevimizi yapacağız. Oğlumu hep birlikte uğurlayacağız" dedi.

Ataberk'in kendisinden bahsederken 'Reis' ifadesini kullandığını hatırlatan baba Besler, "Güzel reisime söylüyorum; reis, biliyorum, duyuyorsun. Seninle konuştuğumuz her şeyi, seninle olmasa da, senin adına ben gerçekleştireceğim" diye konuştu. 

Daha sonra Besler'in cenazesi Çanakkale Devlet Hastanesi morgundan alınıp ailesinin evine götürüldü. Burada dua edilip, helallik alınmasının ardından cenaze TOKİ Camii'ne getirildi. Burada ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter da aileye başsağlığı dileklerinde bulundu. Besler'in cenazesi, kılınan namazının ardından Çanakkale'de toprağa verildi.


Kaynak: İHA