2016 yılından bu yana düzenli olarak gerçekleşen uluslararası konferansın 6’ncısı yine Çanakkale’de gerçekleşecek. Kepez Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılacak olan konferansa 5 ülkeden 15 konuşmacı ve ülke genelinden Yenilenebilir Enerji Kooperatiflerinin temsilcileri ve ilgililer katılacak. Konferans’ta yenilenebilir enerji sektörü temsilcileri, yöneticileri ve TBMM Enerji Komisyonu üyesi milletvekilleri de katılım sağlayacak.
 
Özellikle İklim Değişikliğinin etkilerinin giderilmesi ve son dönemde ülkemizin kuzeyinde yaşanan bir savaş nedeniyle neredeyse bütün dünyada buna bağlı yaşanan bir ekonomi krizinden söz etmek gerekir. Özellikle Rusya’dan sağlanan doğalgaza bağımlılığın, bu aşamada bir çok ülkenin “enerji bağımsızlığı” kavramını tekrar düşünmesi ve buna bağlı önlemler alması gerekliliğini ortaya koydu. Bizim ülkemizde de elektrik üretiminde özellikle doğalgaz kullanılmakta ve bu durum hem büyük döviz kayıplarına, hem de güvenlik sorunlarına neden olmaktadır. Ülke geneli olarak yenilenebilir kaynakların kullanımı ile elektrik üretiminin arttırılması, bu sürece özellikle yurttaşların kendi enerji ihtiyaçlarını kendilerinin üretebilmesi için teşviki ile hızlı bir değişime gidilmesi gerekmektedir. Bu aşamada tüm dünyada önemli yer tutan enerji kooperatiflerinin, ülkemizde de gelişmesi ve yaygınlaşması için bu konferans serisinin önemli bir ivme yarattığı ortadadır.
 
TROYA Çevre Derneği’den Oral Kaya “Ülkemizdeki Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri arasında iş birliklerini arttırmak, enerji sektöründe yurttaş katılımını geliştirmek ve yenilenebilir enerji kullanımını geliştirmek için her yıl farklı bir ilde gerçekleştirdiği uluslararası konferans 27 Nisan Çarşamba günü Kepez Belediyesi’nin ev sahipliği ile Turhan Mildon Konferans salonunda gerçekleşecek. Polonya, Almanya, Danimarka ve Yunanistan’dan katılımcılar konferansa katılarak, ülkelerindeki ve Avrupa genelindeki deneyimleri aktaracaklar. Özellikle yurttaş girişimciliğinde farklı ekonomik modellerin ve finansal çözümlerin tartışılacağı konferansın ilk oturumunda ülkemizden de bu konudaki çalışmalara yer verilecek. İkinci oturumda ise, Denizli Bozkurt Belediyesi Başkanı Birsen Çelik, Sulama Kooperatiflerinin elektrik ihtiyacını karşılamak için kurdukları Enerji Kooperatifini anlatacak. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Komisyonu Başkanı Ahmet Akın ise, yenilenebilir enerjinin, ülkenin enerji bağımsızlığı için öneminden söz edecek. İYİ Parti Meclis Enerji Komisyonu üyesi Ayhan Altıntaş ise, komisyonun çalışmalarından ve yurttaş girişimli enerji üretiminin önemi, bu alandaki yasal çalışmalardan söz edecek. Çanakkale’de kurulu olan TROYA Yenilenebilir Enerji Kooperatifi Başkanı Derya Nazan Ünverir ve İzmir’de bulunan İzmir Yenilenebilir Enerji Kooperatifi Başkanı Uğraş Mercan ise yurt içindeki deneyimleri aktaracaklar” şeklinde görüş bildirmiştir.
 
Haber Merkezi