Çanakkale’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı kapsamında düzenlenen anma programında şehitler, rahmet, minnet ve şükranla anıldı.  
 
15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütünün hain darbe girişiminin 6. yıl dönümünde Şehitler Abidesi’nde düzenlenen anma programında Vali İlhami Aktaş tarafından Atatürk anıtına çelenk sunuldu. Şehitleri anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti. Kuran-ı Kerim tilavetinden sonra dualar okundu. Ardından Vali İlhami Aktaş, şehit aileleri ve gaziler ile bir süre görüşerek sohbet etti. Vali İlhami Aktaş, protokol üyeleri ile şehit aileleri ve gazilerin katıldığı anma programında şehitliklere karanfiller bırakılarak Şehitler Abidesi Camii’nde gerçekleştirilen mevlit programında, şehitler rahmet ve minnetle anılarak dualar okundu. Anma programı, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.
 
Şehitler Abidesi’nde düzenlenen anma programına; Şehit yakınları, Gaziler ve aileleri, Vali İlhami Aktaş, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat Şahin, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Doğan, Çanakkale Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Muharrem Şahin,  Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Vali Yardımcısı İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü, İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, Eceabat Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, Çanakkale Belediye Başkan V. Süleyman Canpolat, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Tahsin Saruhan, Sahil Güvenlik Batı Marmara Grup Komutanı SG. Yb. Ercan Oran, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, MHP İl Başkanı Ali Tuğrul Yıldırım, kurum müdürleri, mülki ve askeri erkan katıldı.