FETÖ/PDY terör örgütünün hain darbe girişiminin 6. yıl dönümünde ‘Türkiye Aşkına’ temasıyla şehitler, Şehitler Diyarı Çanakkale İskele Meydanı’nda rahmet, minnet ve şükranla anıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programında,  ‘Demokrasi Bilinci, Elden Ele Taşınan Bir Bayrak Yarışıdır’ sloganıyla 15 Temmuz Sancak Koşusunda sancağı taşıyan Milli Atlet Oğuz Uyar ile Milli Sporcu Derya Can Göçen tarafından sancak Vali İlhami Aktaş’a teslim edildi.
 
Vali İlhami Aktaş, Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerini Anma Sancak Koşusuna katılan 25 milli sporcumuza karanfil vererek milli sporcular ile hatıra fotoğrafı çektirdi. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı Çanakkale Mehteran Derneğinin gösterisi ile devam etti.
 
Çanakkale Merkez Şehitler Camii İmam Hatibi Yahya Çelik’in Kuran-ı Kerim Tilaveti ve İl Müftüsü Şükrü Kabukçu’nun Şehitlerimiz için dua ettirmesiyle devam eden programda Vali İlhami Aktaş, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Millete Sesleniş Konuşmaları, kurulan dev ekranlardan canlı olarak izlendi.
 
15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Zaferi Oratoryosunun Cihana Sığmayanlar gösterisinin izlenmesi sonrasında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan 15 Temmuz konulu belgesel gösterimi izlendi. Hafız Halil Atan Ortaokulu öğrencileri İremnaz Yılmaz ve Nisanur Gezer tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programında şiirler okundu.
 
Çanakkale Türk Tasavvuf Musiki Korusu tarafından ilahi, kaside ve kahramanlık türküleri okumasının ardından Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve duaların okunmasıyla devam eden programda 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan saatte bütün Türkiye’de olduğu gibi Çanakkale’deki bütün Camilerde ve İskele Meydanında da sela okundu.
 
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programına; Şehit yakınları, Gaziler ve aileleri, Vali İlhami Aktaş, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat Şahin, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Doğan, Çanakkale Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Muharrem Şahin, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Vali Yardımcısı-İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü, İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, Çanakkale Belediye Başkan V. Süleyman Canpolat, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Tahsin Saruhan, Sahil Güvenlik Batı Marmara Grup Komutanı SG. Yb. Ercan Oran, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, MHP İl Başkanı Ali Tuğrul Yıldırım, kurum müdürleri, protokol üyeleri, STK temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.