15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde düzenlenen 15 Temmuz Milli Birlik Yürüyüşünde Çanakkaleli vatandaşlar, Türkiye Aşkına Çanakkale Ruhuyla Milli Birlik için yürüdü.

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütünün hain darbe girişiminin 6. Yıl dönümünde 15 Temmuz Milli Birlik Yürüyüşü öncesinde Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende Vali İlhami Aktaş tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Protokol üyeleri ve vatandaşların katıldığı programda bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Ardından, 25 milli sporcu, 2 bin 500 metrelik mesafeyi, “Demokrasi Bilinci, Elden Ele Taşınan Bir Bayrak Yarışıdır” sloganıyla 15 Temmuz Sancak Koşusunun başlamasının sonrasında ellerinde Türk bayrakları ile protokol üyeleri ve vatandaşlar Milli Birlik yürüyüşüne geçti.   Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan ve Çanakkale İskelesi Meydanı’nda devam eden “15 Temmuz Milli Birlik Yürüyüşü” esnasında kordon boyunca tekneler ve gemiler gösterileriyle yürüyüşe eşlik etti.

15 Temmuz Milli Birlik Yürüyüşüne; Şehit yakınları, Gaziler ve aileleri, Vali İlhami Aktaş, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat Şahin, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Doğan, Çanakkale Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Muharrem Şahin, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Vali Yardımcısı-İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü, İl Genel Meclis Başkanı Nejat önder, Çanakkale Belediye Başkan V. Süleyman Canpolat, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Tahsin Saruhan, Sahil Güvenlik Batı Marmara Grup Komutanı SG. Yb. Ercan Oran, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, MHP İl Başkanı Ali Tuğrul YILDIRIM, kurum müdürleri, STK temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.