Çanakkale’nin bazı ilçelerinde ayçiçeği tarlalarında görülen ve ciddi zararlar oluşturan çayır tırtılı zararlısına karşı başlatılan çalışmalar hakkında bilgi almak üzere İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde Vali İlhami Aktaş başkanlığında bir toplantı gerçekleştirildi.
 
İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan Eren ile Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga’nın da bulunduğu toplantıda Çanakkale’nin bazı ilçelerinde bulunan ayçiçeği tarlalarında görülen çayır tırtılı zararlısına karşı başlatılan mücadele hakkında Vali İlhami Aktaş’a detaylı brifing verildi.
 
Toplantıda; Eceabat, Gelibolu, Merkez ilçe, Biga, Lapseki, Çan, Yenice, Bayramiç, Ezine, Ayvacık ve Bozcaada ilçelerinde 31 ekip ile sörvey ve çiftçi eğitim faaliyetleri yürütüldüğü, üreticilere SMS, İl Müdürlüğü web sitesi ve sosyal medya aracılığı ile düzenli olarak bilgilendirme yapıldığı, ayçiçeği bitkisinde çayır tırtılı larvasına ve erginine rastlanılan yerlerde yer aletleri ve dron ile kimyasal mücadele çalışmalarına başlandığı bilgisi verildi. Yapılan bilgilendirmenin ardından üreticilerin ayçiçeği tarlaları başta olmak üzere yeşil aksam içeren tüm bahçelerde sık sık kontrol yapmaları gerektiğine vurgu yapan Vali İlhami Aktaş, “Çayır tırtılı zararlısına karşı başlatılan sörvey ve çiftçi eğitim yayım faaliyetleri aralıksız olarak devam edecek” diyerek, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekiplerine çalışmalarında kolaylıklar diledi. Toplantı, görüş ve önerilerin ardından sona erdi.
 
Haber Merkezi