Ayvacık ilçesinde hızla devam eden doğalgaz çalışmaları kış aylarına yaklaşırken, vatandaşları hem meraklandırıyor hem de endişelendiriyor. Çoğu vatandaşın aklındaki ilk soruların başında “doğalgaz kış aylarına yetişecek mi?” geliyor.
Ayvacık ilçesinde 3 ağustos tarihinde ilk kazması vurulan doğalgaz çalışmaları aralıksız sürdürülüyor. Fatih Mahallesi’nin büyük bir bölümünün tamamlandığı ifade edilirken, çalışmalar ana cadde ve ara sokaklarda sürdürülüyor. Kömür fiyatlarının 5 bin lirayı bulması ve ilçedeki vatandaşların doğalgazı bir an önce kullanma isteği sebebi ile herkesin gözü doğalgaz çalışmalarında. Ayvacıklı vatandaşların dört gözle beklediği doğalgaz için ana dağıtım binasının yapımı da geçtiğimiz günlerde başladı. Ayvacıklı vatandaşların da kış aylarına yaklaşırken aklındaki ilk soruların başında “doğalgaz kış aylarına yetişecek mi?” geliyor. Doğalgaz dağıtım şirketi AKSA ise Ayvacık’a daha ofis açmadı. Hal böyle olunca da vatandaşlar da doğalgaz çalışmaları yakından sürdürüp, endişeleniyor. Ayvacık’ta bir çok apartman kömür almama kararı alıp, doğalgazı bekliyor. Özellikle apartmanların yoğunlukta olduğu çamlık bölgesinde birçok apartman doğalgaz ile ısınmanın hayalini kuruyor. Taşımalı sistem doğalgazın ilçede ne zaman yanacağı ise belirsizliğini korumayı sürdürüyor.
“DOĞALGAZ FİRMASI YILSONUNU İŞARET ETTİ”
Vatandaşların aklındaki ilk sorusu olan “doğalgaz kış aylarına yetişecek mi?” düşüncesi konusunda daha önce AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Ayvacık Belediye Başkanı Mesut Bayram açıklamalarda bulunarak doğalgazın aralık ayında alt yapısı tamamlanan bölgelerde kullanılmaya başlanılacağını ifade etmişti. Doğalgaz için yetkili firma olan AKSA yetkilileri ise burada kritik öneme sahip. AKSA firması yetkilileri doğalgazın ilçede altyapısı tamamlanan bölgelerde yılsonunda yanmaya başlayacağını ifade ediyor. Aralıksız sürdürülen doğalgaz çalışmaları sonrasında ilçede doğalgazın ne zaman kullanılmaya başlanılacağı ise merakla bekleniyor.
FASON DOĞALGAZ ŞİRKETLERİNE DİKKAT EDELİM-
 AKSA Çanakkale Doğalgaz Dağıtım A.Ş yetkilileri doğalgaz döşeme çalışmalarının kesintisiz devam edeceğini belirtiyor. Yetkililer ayrıca apartmanlarda ve evlerde doğalgaz iç tesisatının mutlaka yetkili firmalar tarafından yaptırılması gerektiğini belirterek, bu konuda mağduriyet yaşanmaması konusunda dikkat edilmesi gerektiğini de ifade ediyor. (Haber: Sedat Uz)