Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı ve Assos Kazıları Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan, Ayvacık’ın Ak Partili Belediye Başkanı Ünal Şahin’in misafiri olarak ilçede bulunan basın mensuplarına antik kenti gezdirip, bu yıl ki kazılarda ortaya çıkarılan yeni buluntular hakkında bilgiler verdi. Bu yıl Assos’taki kazıların ağırlıklı olarak kentin iç kesimlerinde yer alan Bizans Çağı denilen dönemin kalıntılarını kapsadığını anlatan Arslan, bu Bizans dönemi yapıları içinde kendileri için önemli olan, antik kaynaklarda bilinen, ama şimdiye kadar ortaya çıkarılmamış, Batı Kapısının gerisinde bulunan, insanların konakladığı ve hastaların tedavi edildiği ‘Han’ yapısı olarak isimlendirilebilecek bir komplekse ait kalıntıları gün yüzüne çıkardıklarını söyledi.
 
“YENİ BULGULAR AYVACIK’IN DAHA FAZLA ZİYARETÇİ ALMASINI SAĞLAYACAK”
Ayvacık Belediye Başkanı Ak Partili Ünal Şahin ise, Assos Antik Kentinin bölgenin turist alması için çok önemli olduğunu belirterek, Prof. Dr. Nurettin Arslan başkanlığında yürütülen kazılarda ortaya çıkarılan yeni buluntuların Ayvacık’ın daha fazla ziyaretçi almasına olanak sağlayacağını söyledi.
 Bu yıl yapılan kazılarda, Aşağı Agora olarak adlandırılan bölümde, Bizans döneminde meydana gelen bir depremde yıkılmış konutları da ortaya çıkardıklarını belirten Prof. Dr. Nurettin Arslan, “Büyük bir ihtimalle bu kentin ileri gelen Bizanslı ailelerinden birinin ikamet ettiği büyük bir yapı kompleksini ortaya çıkardık. Bu konusun en büyük özelliği şüphesiz olasılıkla bir deprem nedeniyle yıkılmış olması.  O dönemdeki yaşantının ortaya konması açısından bizim için önemli bir buluntu. Çünkü depremde yıkıldığı için olduğu gibi her şey kalmış. Bu da bize özellikle Bizans dönemindeki konutlarda kullanılan malzemeler ve yaşam şekli hakkında bilgiler vermekte. Bir evde, hangi eşyalar vardı ve neler kullanıldı, bunları çözmek bizim için daha avantajlı” dedi.


 
Kazı Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan, Assos’un sadece arkeolojik kalıntılarla değil, özellikle doğası, denizi ve kültürüyle dikkat çeken ve bir tane modern yapı görünmeyen nadir kentlerden birisi olduğunu ifade ederek, bu doğal yapının da korunmasının önemine dikkat çekti. Antik kentte düzenleme faaliyetlerinin sürdüğünü de belirten Arslan, “Basit onarımlar yapılması gerekiyor. Özellikle geç antik dönemi yapıların onarılması gerekiyor, O yüzden bunların da hemen onarımlarını gerçekleştiriyoruz. İki büyük projemiz var. Biri ören yeri karşılama merkezi projesi. Bakanlık bunu tamamladı, Koruma Kurulundan geçecek. Bu yıl büyük olasılıkla ihale edilecek. Ziyaretçilerin antik kenti daha rahat gezebilmesi için ana caddeleri açığa çıkartmak hedeflerimiz arasında. Antik kentin tiyatrosu ise Anadolu’nun en güzel tiyatrolarından bir tanesi, Restorasyon projesini hazırladı ve şuanda Rölöve Müdürlüğünde. O da bittiği zaman buranında restorasyonuna başlanacak. Böylelikle tiyatro, bu bölgede sosyal faaliyetlerin kullanıldığı nadir yerlerden biri olacak” diye konuştu.

Assos dendiği zaman akıllana Aristoteles’in geldiğini ifade eden Prof. Dr. Nurettin Arslan konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bütün antik kaynaklar onun burada yaşadığı konusunda bilgi veriyor. Aristoteles, 347 yılında gelip, 345’e kadar burada yaşamış. Beraberinde 6 öğrencisi de burada. Bu da bize, o’nun burada dersler verdiğini gösteriyor. Bu yıl Aristoteles’in 1400’üncü ölüm yılı olması nedeniyle Aristo yılı ilan edildi. Assos’un UNESCO Geçici Listesine alınmasını istiyoruz. Başvurumuzu yaptık. Troia’nın tanınırlığı nasıl fazlaysa, burası da tanınacak. Assos, İncil’de geçtiği için tanınan bir kent. İnsanlar kutsal kentler içinde yer aldığı için Assos’u biliyor. İncil’in dışında bir de UNESCO listesinde yer alırsa kentin ziyaretçi sayısı artacak. Ülkemizdeki olumsuz şartlar nedeniyle turizmde bir azalma var. Ama Assos’ta ziyaretçi sayısında tam tersine artma var. Bunun da sebebi bu antik kenti yabancılardan daha çok Türklerin de ziyaret etmesi. Çevre düzenlemesi ve onarımları yapıp, gelen insanların kenti daha iyi algılama ve gezmesine olanak tanırsak ziyaretçi sayısının daha da artacağına inanıyoruz.”

Basın mensuplarına antik kenti gezdirirken, geçtiğimiz yıllarda buldukları üçtaş oyun yerinde Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin ile oyun oynayan Prof. Dr. Nurettin Arslan, “Burada amaç, taşları aynı aksa getirmek. Bunu başaran oyunu kazanıyor. Tabi karanlık çöktüğünde antik kentin kapıları kapanıyor ve kimsenin girmesine izin vermiyor askerler. Sabaha kadar beklemek zorundasınız. Gerek gündüz, gerek akşam insanlar belli zamanlarda burada vakit geçiriyorlar. Genellikle antik kentlerde Agora gibi kamusal alanların yakınlarında bu tür çizimler görünüyor. Daire etrafında birbirini kesen, tekerlek motifi gibi bir motif var. Bu oyun iki kişi ve üçtaşla oynanıyor. Romalı askerler bunu deri üzerine de çizip, ceplerinde de taşıyor. Yolda giderken oynuyor. Üçtaşla oynanan, bizim bildiğimiz en basit oyunlardan birisi bu” diye konuştu.
 


Kaynak: Haber Merkezi