Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve 20 adayın katıldığı Mesleki Yeterlilik Sınavları, Çanakkale IMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi.
ÇTSO tarafından düzenlenen sınavlarla ve mevzuatla ilgili bilgi veren Genel Sekreter Sema Sandal; “Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak Çanakkale’de Mesleki Yeterlilik Sınavlarını düzenlemeye devam ediyoruz. Düzenlenecek sınavlarla ilgili sürekli üyelerimize bilgi akışı sağlıyoruz, sosyal medya ve basın haberlerimizle sınav başvurularını duyurarak her seferinde daha geniş katılımlarla gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 25/05/2015 tarihinde yayımlanan ilk tebliğ ile 40 meslekte belge zorunluluğu başlatılmış olup bu sayı eklenen 8 yeni meslekle ile beraber 48’e ulaşmıştır. Bu kapsamda söz konusu tebliğ ekindeki listede belirtilen mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi aslında 26/05/2016 tarihinden itibaren zorunlu hale getirilmiştir. Mevcut mevzuata göre belirlenen 48 meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişilerin çalıştırılması halinde işveren veya işveren vekillerine Çalışma ve İş Kurumu il müdürlüğü tarafından her bir çalışan için idari para cezası verilecektir.

31 ARALIK 2017 TARİHİNE KADAR BELGE MASRAFI VE SINAV ÜCRETİ İŞSİZLİK SİGORTASI TARAFINDAN KARŞILANACAK
Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin 31/12/2017 tarihine kadar belge masrafı ile sınav ücreti, 1/1/2018 tarihinden 31/12/2019 tarihine kadar ise belge masrafı ile sınav ücretinin yarısı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacağını belirterek, Çanakkale’de tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanları bulunan firmaların en kısa zamanda ÇTSO’ya başvurmalarını ve konuyla ilgili bilgi almalarının önemine değinen Genel Sekreter Sandal, işletmelerin idari para cezasına maruz kalmadan gerekli tedbirleri alması gerektiğini ifade ederek talep olduğu sürece her ay Mesleki Yeterlilik Sınavı düzenlemeye devam edeceklerini söyledi.


Kaynak: Haber Merkezi