Kepez Beldesi'nde 16 Kasım günü meydana gelen olayda Tugay Girgin trafik kazası geçirdi. Kazanın ardından ağır yaralı olarak Çanakkale Devlet Hastanesi yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan Tugay Girgin, yoğun bakımdaki yaşam mücadelesini 6 gün sonra kaybetti. Beyin ölümü gerçekleşen Tugay Girgin'in ailesi tarafından organ bağışı kararı alındı.

Çanakkale Organ Nakli İl Koordinatörü Dr. Azem Ülkü hemen İzmir ve Bursa'daki organ nakil merkezleriyle temasa geçti. Sabaha karşı iki ilden gelen ekipler operasyona başladı. Tugay Girgin’in kalp, karaciğer, iki böbreği ve iki korneası, Bursa ve İzmir'de bekleyen altı hastaya nakledilmek üzere alındı.
Tugay Girgin’in bağışlanan organlarından kalbi Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Karaciğeri Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, iki böbreği Bursa Acıbadem Hastanesi, iki korneası ise Bursa Yüksek İhtisas Hastanesinde bekleyen toplam 6 hastaya nakledildi.

Girgin ailesinin organ nakline onay verdiğini söyleyen Çanakkale Organ Nakli İl Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, bunun üzerine organların uygun hastalara nakledilmek üzere alınması için çalışma başlattıklarını belirtti. Dr. Ülkü, "Tugay Girgin'in ailesi duyarlılık göstererek organlarıyla başkalarının sağlıklı yaşaması konusunda bir karar verdiler. Organlarını bağışladılar. Allah hepsinden razı olsun. Tugay'ın kalbi, İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde bekleyen bir hastaya, karaciğeri Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinde bekleyen bir hastaya, böbrekleri Özel Bursa Acıbadem Hastanesinde bekleyen iki hastaya, korneaları da Bursa Yüksek İhtisas Hastanesinde bekleyen iki hastaya nakledilmek üzere alındı" dedi.


Kaynak: İHA