OHAL kapsamında yeni Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) yayınlandı. TSK'dan 1988 kişi, Emniyet'ten 7586 kişi ihraç edildi. Kamu kurumlarında görevli 5434 kişi görevden uzaklaştırıldı, bazı kamu kurum ve kuruluşlarından daha önce ihraç edilen 157 kişi mesleğe iade edildi. 550 dernek, 9 basın yayın kuruluşu ve 19 özel sağlık kuruluşu kapatıldı.

Çanakkale’de çoğunluğu Onsekiz Mart Üniversitesinden akademik ve idari personellerin oluşturduğu 100’den fazla kişi ihraç edilenler arasında yer aldı. Bu isimler arasında Gelibolu Nüfus Müdürü Ayşe Ejder, Çanakkale Valiliği Özel Kalem Eski Müdürlüğü ardından Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmenliği yapan Mustafa Tan, Milli Eğitim’den bir öğretmen, Biga’dan bir tabip ile birlikte İl Özel İdaresi’nden bir tekniker de görevlerinden ihraç edilenlerden oldu.

Ayrıca Çanakkale’de Bayramiç Sevgi, Eğitim Vefa Derneği, Çanakkale Öğrenci Gençlik Derneği, Ezine Yahya Çavuş Eğitim ve Kültür Derneği, Kardelen Eğitim ve Kültür Derneği, Dünya Eğitim Birliği Gönüllüleri Derneği, Çanakkale Dostlar Eğitim Kültür Sanat Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği de kapatıldı.
 
Resmi Gazetede yayımlanan liste şöyle;

 


Kaynak: Haber Merkezi